Bir yıldız doğuyor

Bir yıldız doğuyor

Bir yıldız doğuyor

Alman David Behre, 20 yaşında iken 8 Eylül 2007 tarihinde bir kaza geçiriyor. Motosikleti ile bir sinyalizasyon hatası dolayısıyla açık kalan tren rayı üzerindeki…

Alman David Behre, 20 yaşında iken 8 Eylül 2007 tarihinde bir kaza geçiriyor. Motosikleti ile bir sinyalizasyon hatası dolayısıyla açık kalan tren rayı üzerindeki bariyerin olduğu bölümden geçerken trenin altında kalıyor ve iki bacağı dizi altından kopuyor. Civarda kimse olmadığı için 4 saat sonra kendine geldiğinde hayatı tehlike ile kaldırıldığı hastanede, hayatında ilk defa iki bacağı diz üstünde olmayan 400 metre atleti Güney Afrika’lı Oscar Pistorius’u adını duyuyor.

Rehabilitasyonu tamamladıktan sonra Almanların ampüte Paralimpik şampiyon atleti Heinrich Popow’la tanışıyor ve böylece atletizme gönül veriyor. Hafta da 3 kez başladığı antrenmanları, protezleri yerleşene kadar çok zorlukla devam ettiriyor. Bacaklarının kopan kısmının incelmesi üzerine çeşitli protezler deneniyor.

Bizde çok pahalı

2009 senesinin Nisan ayında ilk koşu protezlerini deniyor. Antrenmanlarını sıklaştıran David bu arada protezleri dolayısıyla çektiği sıkıntılara katlanıyor ve Köln’de katıldığı 100 metre yarışında Heinrich Popow’un ardından 13,27 ile ikinciliği ulaşıyor. 200 metrede ise 27,05 saniyelik bir derece yapıyor. Devamlı antrenmanlar sonunda 100 metredeki derecesini 12,29 indiriyor ve böylece Hindistan’ın Bangalore kentinde yapılacak olan İWAS Dünya Atletizm Şampiyonası’na katılmaya hak kazanıyor. Atletizm oteriterleri yeni bir Oscar Pistorius’un gelmekte olduğuna işaret ediyorlar. David’in hedefi ise 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda madalyaya ulaşmak.

Ülkemizde ise ampute atletimiz maalesef yok. Bunun en büyük nedeni ise bu tip, özellikle çift protezlerin, çok pahalı olması. David’in kullandığı protezler yaklaşık 70-80 bin TL civarında. Son yıllarda birçok engelli sporunda uluslararası başarılara imza atan sporcularımızın, destek sağlanırsa, ampute atletizmde de Dünya da sözü edilecek dereceler alacağımızdan hiç şüphem yok.

Bir cevap yazın