‘Bizimköy’de 18 engelli işten çıkarıldı

'Bizimköy'de 18 engelli işten çıkarıldı

‘Bizimköy’de 18 engelli işten çıkarıldı

Engellilere yönelik örnek proje olan Kocaeli’deki “Bizimköy Üretim Merkezi”nde çalışan 18’i engelli 20 kişi işten çıkarıldı.

Yönetimden şikayetçi olan ve düşük maaş aldıkları için eylem yapan işçiler işbaşı yapmayınca yönetim tarafından kapının önüne konuldu.

Kocaeli’deki “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi” örnek bir projeydi.

Kocaeli Sanayi Odası koordinatörlüğünde valilik, çeşitli derneklerin desteği ve Avrupa Birliği’nden alınan 1 milyon 308 bin euro kaynakla kuruldu.

Amaç engellilere iş imkanı sağlamak, onları üretime katmaktı.

2006 yılında 72 dönüm arazi üzerinde kurulan merkezde çalışan sayısı zamanla 100’e yaklaştı. Ancak bu sayı yıllar içinde düştü. Merkezde çalışanlar ise eylem yapmaya başladı.

Maaşlarının düşük olmasının yanı sıra yönetimin kendilerine kötü muamelede bulunduğunu ileri süren merkez çalışanları 4 gün önce eylem yaptı, şikayetlerini anlattı. Ancak 4’üncü gün sonunda 18’i engelli 20 kişi işten çıkarıldı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, işçilerin uyarıya rağmen eylemlerini sona erdirmemesi ve işbaşı yapmaması nedeniyle işten çıkarıldıklarını söyledi.

Maaşlarda aksama olmadığını belirten Zeytinoğlu, işçiler çalışmayınca üretimin aksadığını ve zarara uğradıklarını, iş akitlerinin “işbaşı yapmamakta ısrar ettikleri için” sona erdirildiğini savundu.

Zeytinoğlu, bu kişilerin yerine yeni engellilerin alınacağını belirtti.

Bir cevap yazın