Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Eğitim, engellilerin tek şansı

Eğitim, engellilerin tek şansı

Ülkemizde yaşamını engelli olarak sürdüren yaklaşık 8.5 milyon vatandaşımız var.

Bu insanlarımızın çok az bir kısmı ise, ilkokul mezunu. Oysa engelli vatandaşlarımızın yaklaşık %70’i çalışabilecek durumda. Ne yazık ki bu vatandaşlarımız engellerinden dolayı değil, herhangi bir eğitime sahip olamadıklarından iş bulamıyor. Oysa ülkemizde göremeyen, duyamayan, konuşamayan ve yürüyemeyen fakat buna rağmen bugün çok önemli yerlerde bulunan yüz binlerce engelli var. Onları diğerlerinden ayıran tek fark, eğitim almış olmaları.

Engelli vatandaşlarımızı; öz güveni tam ve donanımlı bireyler olarak yarınlara hazırlamak amacıyla start alan “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası, engellilerin önündeki en büyük engelin eğitimsizlik olduğunun bilincinde. Bu bilinçle yola çıkan ve 3 yıl sürmesi planlanan kampanya kapsamında, engelli vatandaşımızı yakinen ilgilendiren pek çok proje hayata geçirilecek. Kampanya, Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi’nin himayelerinde, Özürlülerden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Beyazay Derneği iş birliği ile yürütülüyor. Kampanyaya sanat, spor ve iş dünyası ile vatandaşlarımız da destek veriyor.

Ülkemizin her köşesinde engelliler için eğitim seferberliği başlatıldı. İlköğretim okulları bünyesinde 877 özel eğitim sınıfı açıldı. Yurt genelinde engellilerimizin eğitim görebileceği 14 yeni okul yapıldı. Kampanyanın bir yıl gibi kısa bir sürede ulaştığı bu başarılı tablo, destek verenleri gerçekten mutlu etti. Eğitime kazandırılan her engelli insanımız, bu işe gönül verenlerin en büyük ödülü oldu. İllerde gerçekleşen çalışmalar sonucunda birçok aile endişelerini bir kenara bırakarak çocuklarını okula göndermeye başladı.

Eğitim her engeli aşar

Engellilerin eğitimi konusunda sorumluluk ailelere düşüyor. Sağlanan imkanlara rağmen ailelerin engelli çocuklarını bunlardan mahrum bırakması tüm çabaları sonuçsuz bırakabilir. Engelli çocuklarımızı eve hapsederek onları koruyamayız. Tam tersi hayatta tek başına kaldıklarında, çaresizlik içersinde boğulurlar. Çocuklarımıza güvenmeliyiz. Hayata dört elle sarılmaları için onları teşvik etmeliyiz. Bırakın okusunlar, sosyal yaşama katılsınlar. Unutmayın; eğitim her engeli aşar.

Engelli vatandaşların sorularına ve sorunlarına cevap bulunmak amacıyla hizmet veren “Mutlu Engelli Hattı”, pazar günü hariç haftanın her günü 08:00-17:30 saatleri arasında Türkiye’nin her yerinden gelen çağrılara yanıt veriyor. Her türlü soru ve sorununuz için 0 212 444 60 00 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Engelli çocuklarımızın geleceği için bu kampanyayı desteklemeliyiz. Gönül verenleri kesinlikle yalnız bırakmamalıyız.

Sabah – Sait Gürsoy

Bir cevap yazın