Başarı yolunda engel tanımıyorlar

 

Başarı yolunda engel tanımıyorlar

Engelli Üniversiteliler

Kimi görme engelli, kimi bedensel, kimi de işitme. Onlar, milyonlarca insan arasından sıyrılıp üniversite sıralarına oturan genç engelliler. TESYEV’den burs alan 250’si İstanbul’da bir araya geldi.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’ndan (TESYEV) burs alan üniversiteli 250 engelli, geçtiğimiz cumartesi İstanbul’da bir araya geldi. Ataşehir’deki The Green Park Otel’de düzenlenen bursiyerler toplantısında, öğrenciler yaşadıkları kentlerde ve öğrenim gördükleri okullarda yaşadıkları zorlukları anlatıp fikir alışverişinde bulundu. Etkinlikte konuşan TESYEV Başkanı Yavuz Kocaömer, vakıftan burs alan 400 öğrenciden, üniversitelerde okuyan 250’sini kaynaşmalarını sağlamak amacıyla buluşturduklarını söyledi. Öğrencilerin sıkıntılarını dinlediklerini ve bunlara çözüm bulmak için girişimlerde bulunduklarını anlatan Kocaömer, “Engelli üniversitelileri, karşılıksız bursla destekliyoruz. Onlardan tek beklentimiz, kendilerinden sonra gelecek nesiller için bu vakfa sahip çıkmaları. Ben bu arkadaşlarımızdan hiç birini engelli olarak görmüyorum” dedi.

HEDEFİ SİYASET
Gün boyu süren etkinlikte, engelli üniversite öğrencileriyle görüşme fırsatı yakaladık. Türkiye”nin sayılı ve en iyi fakültelerinde öğretim gören engelli öğrenciler, başarıdan başarıya koşuyor. Aralarında uluslar arası spor müsabakalarında bayrağımızı gururla dalgalandıranlar var. Onlar, hiçbir engel tanımıyor.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Mücahit Uslu (21) bunlardan biri. Genetik bir rahatsızlıktan dolayı 6 yaşındayken iki gözünü tamamen kaybeden Uslu, Ankara’da dereceyle girdiği süper liseden sonra 2008 yılında Ankara Hukuk Fakültesini kazanmış. “Bizim amfide 300 öğrenci var ama tek görme engelli benim” diyor gururla. Ama sınıf kalabalık olduğu için ders dinlemede zorluk çektiğini anlatıyor. Uslu, hedefini şimdiden belirlemiş: “Şu an derslerim iyi. Mezun olunca hukuk müşavirliği veya siyasete atılmak istiyorum.”
Toplantıda TESYEV Başkanı Yavuz Kocaömer, engelli üniversitelilerle yakından ilgilendi.

ARKADAŞLARININ GÖZÜ OLDU
Doğuştan iki gözü görmeyen 20 yaşındaki Aslı İşler de Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 1. sınıfta okuyor. Genç kız, “Arkadaşlarım ders notlarını benden alıyor. Çünkü çok iyi not tutuyorum. Bir ara bizim öğretmenlik yolumuzu kapatmak istiyorlardı. Şu an açıldığı için çok memnunuz. Ben de iyi ve örnek bir öğretmen olmak istiyorum” diye konuştu.

BÜTÜN DERSLERİ 100
Zonguldaklı 22 yaşındaki Ercan Bayraktar, 2 yaşındayken gözündeki bir rahatsızlıktan dolayı ameliyat olmuş. Operasyon başarılı geçmiş. Fakat evlerine kendisi için geçmiş olsun ziyaretine gelen komşularının küçük çocuğu gözüne çarpınca bir anda dünyası kararmış. Bu kazadan sonra gözlerini kaybeden Ercan Bayraktar, Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde okuyor. Vize imtihanlarından 100 üzerinde hep 100 puan aldığını belirten Bayraktar “Sesli kitaplardan çalışıyorum ve çok kitap okuyup kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Ayrıca milli takımda futsal ve goalball oynuyorum” diyor.

42 GÖRME ENGELLİ VAR
Doğuştan görme engelli olan Emre Taşkın’ın da tercihi öğretmenlikten yana olmuş. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3. sınıfında öğretim gören Taşkın, TESYEV’in devletten daha fazla burs verdiğini söylüyor: “Bilgisayarımı bile verdiler. Biz aramadan onlar bizi arayıp bir isteğimiz olup olmadığını soruyor. Bize her alanda engelsiz erişebilirliğin sağlanmasını istiyoruz. Gazi Üniversitesinde 88 engelli öğrenci var ve bunlardan 42’si görme engellidir” şeklinde konuştu.


 Aslı İşler, edebiyat öğretmeni olacak.


 Abdullah İpek

 Batmanlı Abdullah göz doktoru olup engel kaldıracak
Batmanlı dar gelirli bir ailenin çocuğu olan fiziksel engelli 20 yaşındaki Abdullah İpek, 6 yaşında geçirdiği bir hastalıktan sonra yürüme zorluğuyla karşılaşmış. Fakat azmi ve gayreti sayesinde ilköğretimden sonra Anadolu Lisesini kazanmış. Sonuç belgesi eline geç ulaşınca normal liseye kaydını yaptırmış. Buradan başarıyla mezun olan İpek, şimdi Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi. Genç tıbbiyeli, “Alilemin maddi durumu beni okutmaya yetmiyor. TESYEV’den aldığım bursla doktorluğa hazırlanıyorum. Tek isteğim iyi bir göz veya kalp doktoru olmak” diyor.


 Atletizm yarışlarına İstanbul’un 99 okulundan yüzlerce engelli öğrenci katıldı.

 888 ÖZEL ATLET madalya için koştu
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Üsküdar Belediyesi’nin sponsorluğunda bu sene 4.’sünü gerçekleştirdiği “Özel Sporcular Atletizm Yarışması’’ Üsküdar Burhan Felek Spor Kompleksi’nde yapıldı. Yarışma öncesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zihinsel Özürlüler Mehter Takımı bir konser verdi. Atletizm yarışlarında bedensel engelli, zihinsel engelli, görme engelli, işitme engelli ve otistik engelli olmak üzere 888 sporcu yarıştı. İstanbul genelindeki 30 ilçeye kayıtlı 99 okuldan gelen sporcu öğrenciler kıyasıya yarıştı. Şampiyon sporcular madalya ile ödüllendirildi.

Bir günlüğüne asker olacaklar
Engelliler, bu hafta askerlik sevinci yaşayacak. Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerde, 14 Mayıs tarihine kadar engellilerin bir gün süreyle askerlik yapmaları için “Temsili Askerlik” uygulamaları yapılacak.

 SAKATLAR HAFTASIBalık tutmayı öğrenecekler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Merkezi, Sakatlar Haftası sebebiyle birçok etkinlik düzenliyor. Haftayı, Saraçhane Meydanında zihinsel engelli çocukların yaptığı resim ve el sanatları sergisi ve gösterilerle karşılayan merkez, bugün saat 10:00 ile 14:00 arasında Galata Köprüsü’nde “Balık Tutma Şenliği” düzenleyecek. Evlerinden servislerle Galata Köprüsü’ne getirilecek engelliler, oltaları denize sallayarak hem balık tutmanın keyfini yaşayacak hem de stres atacak. Akşam da Florya Özürlüler Yaz Kampı’nda zihinsel engelliler kına gecesi yapılacak. Yarın da zihinsel engelliler 1 günlüğüne askerlik yapacak. Hasdal 6. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı’nda 15.00’te yemin töreni düzenlenecek. Cumartesi günü saat 14:00’te bin engelli ve ailesi Boğaz gezisi yapacak. Vapur, Kabataş İskelesi’nden kalkacak..Bu da ‘Biz de varız’ sergisi
NEKSAV Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, İstanbul Ataköy’de bulunan Airport Outlet Center’da Sakatlar Haftası sebebiyle bir sergi açtı. “Biz de Varız” başlıklı sergide, öğrencilerin 4 aylık bir sürede yaptığı cam, ebru, ahşap, mozaik, seramik, yağlı boya tablo, metal işçiliği gibi el yapımı eserler bulunuyor. 100 eserin yer aldığı sergi, 16 Mayısa kadar açık kalacak. Engelli öğrenciler ayrıca, 15 Mayıs cuma günü saat 14:00’te dans gösterisi sunacak.Fedakâr anneler unutulmadı
Anneler Günü’nde engelli anneleri de unutulmadı. Bağcılar Belediyesi Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde düzenlenen Anneler Günü programında engelliler annelerine değişik hediyeler verdi. Yaklaşık 100 engelli ve engelli annesinin katıldığı programda engelliler annelerine anlamlı hediyeler verdi.

Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın