“Eğitim Her Engeli Aşar” Kampanyası

“Eğitim Her Engeli Aşar” Kampanyası

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva…

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, ”Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyasının, Türkiye’nin hiçbir yerinde eğitim almayan engelli kalmaması için yapıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünisa Gül’ün himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Beyazay Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü ”Eğitim Her Engeli Aşar” projesi kapsamında, Çanakkale’deki Hüseyin Akif Terzioğlu Güzel Sanatlar Lisesi’nde tanıtım toplantısı düzenlendi.

Lokman Ayva, toplantıda yaptığı konuşmada, kampanyanın Türkiye’nin hiçbir yerinde eğitim almayan engelli kalmaması için hayata geçirildiğini ve 81 ilde tanıtımının yapıldığını söyledi.

Daha önce yaşadığı bazı olaylara da değinen Ayva, bu olaylara bakınca hayatın belirli insanlara göre dizayn edildiğini fark ettiklerini savunarak, ”Bu, ‘eğer farklı olursanız sorun yaşarsınız’ anlamına geliyor. Bugünlerde bu böyle, inşallah bunlar da değişecektir diye düşünüyoruz” dedi.

Çanakkale Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk ise Türkiye’de 8,5 milyon engelliden 4 milyonunun eğitimsiz olmasının kendilerini utandırdığını belirterek, ”Bu durum ne çağımıza ne de ülkemize yakışmamaktadır. En hızlı şekilde bu sıkıntıyı aşarak, engellilerimizi sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan daha müreffeh ve iyi koşullara layık bir şekilde topluma kazandırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Herkesin birer potansiyel engelli olduğuna işaret eden Baştürk, engellilerin sorunlarının aşılması için birlikte hareket edilmesi ve kısa sürede insanlık onuruna yakışan somut çözümlerin üretilmesi gerektiğini vurguladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı da Milli Eğitim Bakanlığının son yıllarda engellilerin eğitim konusundaki engellerinin aşılması ve yaşam standartlarını yükseltme, eğitim olanak ve şartlarını iyileştirme, istihdama ve üretime kazandırılmaları gibi konularda büyük bir atılım ve gayret içerisinde olduğunu anlattı.

Vefa Bardakçı, engelli vatandaşları tespit etmekte zorluk çektiklerini ifade ederek, yakın çevresinde engelli bulunan kişilerin kendilerini bilgilendirmesini istedi.

Toplantıda, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Halis Kuralay ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülsevil Alpagut tarafından sunum yapıldı.

Toplantıya, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile davetliler katıldı.

Samanyolu Haber

Bir cevap yazın