Son Yazılar

Sinemada Ruh Sağlığı: Akıl Sağlığı Sorunlarına Odaklanan Filmler Hidrosefali Nedir? Engelliler İçin Sanatla Buluşmak: Bir İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Bağlantı VK Film İzle: En Popüler Platformun Kapsamlı Tanıtımı ve İncelemesi Engelli Bakımevi ve Yaşlı Bakım Merkezleri Kaliteli Online Film İzleme Sitesi: Sinemakolik Engelli Grupları ve Hastalıkları: Detaylı Rehber ve Bilgiler Engelli öğrencilerin Karşılaştığı Zorluklar: Eğitim Sistemi ve Çözüm Yolları Kas Hastalıkları: Muscular Distrofiler Hakkında Bilgiler 2024 Yılında Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Olacak?
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Engelleri Aştı Azmiyle Hukuk Müşaviri Oldu

Engelleri Aştı Azmiyle Hukuk Müşaviri Oldu

Konya’da 6 Yaşında Geçirdiği Bir Hastalık Sonucu Görme Yeteneğini Kaybeden Ali Aydın (56)…

Konya’da 6 yaşında geçirdiği bir hastalık sonucu görme yeteneğini kaybeden Ali Aydın (56), önüne çıkan engelleri bir bir aşarak hukuk müşaviri olmayı başardı. Hastalığından dolayı gecikmeli başladığı eğitim hayatında bir çok zorlukla karşılaşan Aydın, hukuk fakültesini bitirebilmek için ders kitaplarını annesine okutup kasetlere kaydetmiş sonra da bu kayıtları dinleyerek sınavları geçmiş.

Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (KOSKİ) hukuk müşaviri olarak çalışan Ali Aydın azmiyle herkese örnek oluyor. Geçirdiği bir hastalığın ardından ameliyata alınan Aydın, tedavi olmayı beklerken, görme yeteneğini tamamen kaybetmiş. Doktorları, ameliyat sırasında göz sinirlerinin koptuğunu söylemiş. Bir süre bitkisel hayatta kalan Aydın, o gün görme yetisini kaybetmesine rağmen hayata küsmemiş. Aydın, o günleri hatırlayınca, “Rabbime çok şükrediyorum, çünkü; beni bitkisel hayattan aldı ve bugünlere getirdi.” diyor.

İyileşmesi uzun sürdüğü için eğitime zamanında başlayamayan Aydın, normal okula kayıt yaptıramamış. O dönemde görme engellilere yönelik okullar sadece Gaziantep ve Ankara’da bulunduğundan ailesi Konya’ya yakın olan Ankara’yı tercih etmiş. Yoğunluk nedeniyle bir yıl da kayıt sırasının kendisine gelmesini beklemiş. Bu nedenle yaşıtları ilkokulu bitirdiğinde o yeni başlamış.

Ancak tüm bu zorluklar Aydın’ı yıldırmamış. İlk eğitimini bitirmesinin ardından Konya’da Karatay Lisesi’ne kayıt yaptırmak istediğinde bu sefer de okul müdürünün itirazıyla karşılaşmış. Aydın, dönemin milli eğitim müdürünün emriyle bu liseye kayıt yaptırmış. Derslerdeki başarısı O’nu okulunda sevilen bir öğrenci yapmış. Öyle ki, O’nu okula almak istemeyen müdür, okul birincisi olunca basın mensuplarını davet edip Ali Aydın ile birlikte poz vermiş.

Liseyi başarıyla tamamlayan Ali Aydın, 1976’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış. Birinci sınıftayken sağ-sol çatışmaları nedeniyle büyük zorluklar yaşamış. Bir keresinde iki grubun silahlı çatışmasının ortasında kalan Ali Aydın, sıraların altına saklanarak kurtulmuş. Hukuk kitaplarını annesine okutturup kasetlere kaydeden Aydın, bu kasetleri arkadaşlarıyla paylaşmış. Aydın, sınavlara hem kendi kasetlerinden hem de arkadaşlarının kaydettiği kasetlerden hazırlanmış.

1977 yılında Konya Belediyesi’nde santral görevlisi olarak çalışmaya başlayan görme engelli Aydın, 1981 yılında evlenmiş. Okulu bitirdikten sonra bir süre santral memurluğuna devam eden Aydın, o yılları şöyle anlatıyor: “1984’te belediyede açılan avukatlık kadrosuna başvurdum. Dönemin personel müdürü engelli olduğum gerekçesiyle bu işi yapamayacağımı söyledi. Belediye başkanı Ahmet Öksüz ise “Sana güveniyorum. Bu işi başarabilirsin” diyerek 1984’te beni avukat olarak işe aldı. 1989’da Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü kurulunca hukuk müşaviri olarak bu kuruma geçiş yaptım.”

Şimdi baş hukuk müşavirliğine Yükselen ve 3 avukata amirlik yapan Aydın, belediyenin sevilen simalarından biri. Klasik müziğe ilgi duyan Aydın keman da çalıyor. Aynı zamanda Konya Musiki Derneği ve Konya Güzel Sanatlar Derneği’nin üyesi. Derneğin korolarında keman çalan Aydın, müziği çok sevdiğini söylüyor.

Mesleğini severek yaptığını anlatan Aydın, bilgisiyar teknolojisindeki gelişmeyle birlikte sesli programlar kullanamaya başlamasının işlerini kolaylaştırdığını dile getiriyor. Engelli olmasını hiç dert etmediğini belirten iki çocuk babası Aydın, haline “Gözleri görüp de terörist ve asi olanlar var” diyerek şükrediyor. Aydın, “Ben neden böyle oldum demek yerine, böyle nasıl insanlara faydalı birey olurum diye düşünüyorum. Gözlerin bakması değildir önemli olan, gören beyindir. Çocuklarımın yüzünü görmemek sorun değil benim için. Ben onların kişiliğini ve ruhunu önemsiyorum.”

Eşinden çok destek gördüğünü ifade eden Ali Aydın, “Eşim engelli değil. Ehliyeti var ve beni arabayla gezdiriyor. Ne zaman başım sıkışsa hep yanımda oluyor. O’na teşekkür borçluyum. Başımdan çok badireler geçti.” diye konuşuyor.

Bir yanıt yazın