Engelleri kaldıralım!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu tarafından Büyükşehir Belediyesi ve BTSO desteğiyle düzenlenen info gezide, işitme engellilere Bursa’nın tarihi mekanları tercüman ve rehber eşliğinde tanıtıldı.

Merinos Kültür Merkezi’nde bir araya gelen TÜRSAB yetkilileri ve bir grup engelli vatandaş, buradan otobüslerle Çekirge’den başlayarak Osmangazi ve Orhangazi türbeleri, Tophane ileUlucamii’yi gezdi. Ramazan ayı sebebiyle engellilere farklı bir hizmet sunduklarını belirten TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, onların da tarihi mekanları gezme hakkı olduğunu söyledi. Bursa’nın tarihi yerlerini rehber ve tercüman vasıtasıyla engellilere tanıtacaklarını ifade eden Akkuş, “Engelli arkadaşlarımızın da gezme hakkı var. Akşama kadar beraber olacağız. Engelli insanların da yaşama hakkının olduğu için hizmetin farklı bir boyutunu göstermek istedik. Ramazan ayı sebebiyle engellilere yönelik yaptığımız bu hizmetlere devam edeceğiz” dedi.

Ardından engelllilere özel tahsis edilen belediye otobüsüyle Çekirge’ye giden engelli vatandaşlara gezi boyunca turist rehberi ve tercüman tarihi yerler hakkında bilgiler verdi. Farklı tarihi olayları da öğrenme imkanı bulan engelliler, Osmangazi ve Orhangazi türbelerinde dua etti. Ziyaretlerde, rehber ve tercümanları pür dikkat izleyen engelliler, el hareketleriyle arkadaşlarını konu hakkında bilgiler vermeye çalıştı.

Yaklaşık 5 saatlik gezinin ardından bu akşam engelli vatandaşlar ve protokol üyelerinin katılımıyla Bursa Baia Otel’de iftar yemeği düzenleneceği bildirildi.

Bursa Hakimiyet

Bir cevap yazın