Engelli aileleri için reklam filmi

Engelli aileleri için reklam filmi

Engelli aileleri için reklam filmi

Bundan yaklaşık bir yıl önce başlayan ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyası, eğitim çağındaki çocukların yüzde…

Bundan yaklaşık bir yıl önce başlayan ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyası, eğitim çağındaki çocukların yüzde 50’sini eğitime katmayı ve eğitimlerini devam ettirmelerini sağlamayı amaçlıyordu.

Ancak bu hedef okul müdürleri, öğretmenler, veli ve ailelerin direnciyle tam olarak gerçekleştirilemedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayesinde gerçekleştirilen kampanya şimdi yeni bir strateji deneyecek. Yapılan reklam filmi ve gazetelere verilen reklamlarla proje topluma anlatılacak. Bir elin beş parmağının konuşturulduğu reklamlarda, başparmak görevi özürlü çocuğa verilerek, onsuz olmayacağı hatırlatılacak.

Türkiye, 8,5 milyon özürlü nüfusa sahip olan bir ülke. Özürlü vatandaşların hem sosyal hayata, hem eğitim hem de iş hayatına katılımı için büyük çabalar gerekiyor. Bu nüfus arasında ilk ve ortaöğretimdekiler 0-5 yaş arası 320 bin, 10-14 yaş arası 280 bin, 15-19 yaş arası 300 bin olmak üzere 900 bin civarında nüfusu oluşturuyor. Bu çocukların eğitim hayatına kazandırılması için de geçtiğimiz yıl 20 Nisan 1999 tarihinde ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ ismiyle bir kampanya başlatıldı. Hayrünnisa Gül’ün öncülüğünde başlatılan kampanya ile eğitim yaşındaki özürlü çocuk nüfusunun yüzde 50’sinin eğitim sürecine kazandırılması hedeflendi. Ancak bu rakam, üç yıl sürecek olan kampanyanın ilk bir yılında Gül’ün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmada da dile getirdiği gibi yüzde 30 olarak gerçekleştirildi.

Genel başkanlığını İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın yaptığı Türkiye Beyaz Ay Derneği’nin Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü kampanya, süreçte çok ciddi bir sorunla karşılaştı. Bazı okul müdürleri, yöneticiler, öğretmenler ve velilerin çocuklarının özürlü çocuklarla birlikte eğitim görmesine karşı çıkmaları hedefe ulaşmayı zorlaştırdı. Bunun üzerine Avrupa Konseyi’nin de kararıyla kampanyanın tanıtım stratejisinin değiştirilmesi gündeme alındı. Hazırlanan yeni reklam filmi ve gazete reklamlarıyla konunun topluma daha iyi anlatılması sağlanacak. Kaynaştırmalı eğitime dikkat çekilen ‘Bir elin parmakları gibiyiz’ reklam filminde, engelli çocukların diğer akranları gibi eğitim görmeleri hedefleniyor. Gazetelerde bu amaçla yapılan reklamlar yayınlanmaya başlandı. Hazırlanan reklam filmi ise 29 Ekim’den itibaren gösterilecek.

Bir cevap yazın