Engelli ailenin sel basan evine yardım eli

Engelli ailenin sel basan evine yardım eli

Engelli ailenin sel basan evine yardım eli

Veysel Delioğlu (54) hurdacılık yaparak geçimini sağlayan, tek katlı oturulmayacak haldeki gecekondusunda, göğüs kanseri olan…

Veysel Delioğlu (54) hurdacılık yaparak geçimini sağlayan, tek katlı oturulmayacak haldeki gecekondusunda, göğüs kanseri olan eşi ve iki zihinsel özürlü çocuğu ile yaşama mücadelesine pes etmeden devam eden engelli bir vatandaşımız.

Veysel Delioğlu’nun hikayesi bu kadarla sınırlı değil. Delioğlu, yüzde 60 engelli bir vatandaşımız, söylediğine göre 2500 güne yakın pirim ödediği halde emekli edilmemiş ve engeli yüzünden artık çalışamıyor. Karısı göğüs kanseri olmuş ve bir yıla yakındır tedavi görüyor ve tedavi için gidip gelmeler vb. masrafları karşılamaları imkansız. 11 ve 7 yaşındaki iki erkek çocuğu ise zihinsel engelli, fakat verilen raporda yüzde 50 engelli gözüküyorlar, eğer yüzde 51 olsa yardım alacaklarmış devletten. Ayrıca çocuklar durumlarına uygun eğitimlerini bir şekilde devam ettiriyorlar. İş verseler çalışırım yada emekli etsinler beni diyor, engellerine rağmen Veysel Delioğlu.

Komşularının ve yardımseverlerin yardımları ile yaşamayı devam ettiriyorlar. Delioğlu kanser olan eşinin ve çocuklarının tüm bakımını engelli olduğu halde kendi yapıyor.

Bu şartlar altında ya çocuklarınıza bakamayacak duruma gelirseniz ne olacak? sorumuza Delioğlu gözleri yaşararak şu cevabı veriyor; “Ben onlar için yaşıyorum. Onların sesini evde duymak beni hayata bağlıyor. Ölürüm de onları hiçbir yere vermem.”

İşte ailenin bu çileleri yetmezmiş gibi, birde geçtiğimiz günlerdeki günlerce süren sağanak yağmurlarda, derme çatma evlerinin çatısı onlar kadar dayanmıyor ve içini bele kadar gelen su basıyor, ve eşya(cık) ları kullanılamaz oluyor.

Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneğinin organizasyonu ile sağlanan yardımların teslimatı için gittiğimiz aile, bizleri herşeye rağmen güleryüzle karşıladı, evlerini gezdirdi. Onca şeye ve tek tük kalan eşyalara rağmen tertemiz bir ev ve pırıl pırıl gönüllerdi bizi karşılayan.

VE YARDIMSEVERLER EL UZATTI

Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneğinin Organize ettiği, Yalova Valiliği ve Belediyesi’nin de destek olduğu yardımlaşmada, Yalova’dan yardımseverler Ahmet Demiryürek, Orhan Gümüş ve Metin Soysal yapılacak yardımlara büyük katkı sağladılar.

Bu kapsamda ev eşyaları tedarik edildi, evin içinin boyanması ve tadilatı yapılacak, en önemlisi çatının onarımı için kiremitler getirildi ve yakın zamanda onarımı yapılacak.

Bu ailenin hayırseverlerin yardımına hala ihiyacı var. Umuyoruz hayırseverler bu engelli çığlığa kayıtsız kalmayacaktır.

VE BÜYÜK SÜRPRİZ

Gerek Yeni Yaşam Engelliler Derneği, gerekse yalova77 nin girişimleri ile Veysel Delioğlu, Babalar Gününde yılın babası seçilmek için aday gösterildi, büyük olasılıkla da olacak. Fakat henüz kendisinin bu durumdan haberi yok. Gelişmelerden haberdar edeceğiz sizleri.

Yalova 77

Bir cevap yazın