Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?
Ortaca’ya yerleşen yabancılar, Engelliler Meclisi Başkanı Gülay Çolak’a yardım eli uzattı, evinin yanındaki odunluğu pırıl pırıl bir resim atölyesi haline getirdi.

MUĞLA’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan Beldesi’nin Okçular Köyü’nde yaşayan yürüme engelli Gülay Çolak, hayata bağlılığı ile çevresinde çok sevilen insanlardan biri oldu. Bir dönem Engelliler Meclisi Başkanlığı’na seçilen Çolak, çalışmaları çerçevesinde güzel dostluklar kurdu.
1979 yılında Okçular Köyü’nde doğan Gülay Çolak, Denizli Kız Meslek Lisesi Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra resim öğretmenliği sınavlarına girdiğini belirtti. Yetenek sınavını geçip mülakatta elenince bu konuyu kapatan, Denizli’de Suat Çolak ile evlenerek desinatör olarak bir fabrikada çalışmaya başlayan Çolak’ın 1997 yılında çocukları Ayşe dünyaya geldi. Hayatının 1 Temmuz 2001’de 22 yaşında iken trafik kazasıyla altüst olduğunu söyleyen Çolak, “Kazadan iki ay sonra omurilik felçlisi olup bir daha asla yürüyemeyeceğimi öğrendim. Köye geldiğimde hayata küsmüştüm. Sırtımdaki platin kırılıp akciğerlerim su toplayınca doktorlar bana yüzde 10 yaşama şansım olduğunu söyledi. Herkesle vedalaştım. 18 saat süren ameliyat sonrasında 7 milyar lira hastahane masraflarımın 3,5 milyarını ödeyemeyince Ankara’da Ayaş Hastanesi’nde rehin kaldım. O günlerde saçlarım döküldü” dedi.
Atölye kurdular
Atilla Karabulut’un, birgün kanserden ölen babasının resmini yapmasını istediğini belirten Çolak, o gün resme yeniden döndüğünü anlattı. Çolak, geçen yıl Okçular İlköğretim Okulu’nun duvarlarına İngiliz Alan Fenn ve eşi Janet Surman ile İskoçyalı Fiona Mac Rae ile resimler yapınca, yabancıların kendisine destek olduğunu anlattı, “Okçular Köyü’nde oturan John Codling, Stave Smith, Tina Roymattingly,
Karl Pilcher, Therasa ve Rolant Whideof, Joes Macrhe, Alan Fenn, Janet Surman,
Len Young, Fiona Malrae ile Nazan Albayrak, Muhtar Ömer Çoban ve eşi Zennur
 Çoban ile aza Bayram Özal, elele verdiler. Evimin
yanında salaş durumda olan odunluğu restore ederek ve bana da tek kuruş harcatmadan pırıl pırıl bir resim atölyesi haline getirdiler. Şu an çok mutluyum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

SERGİ AÇMAK İSTİYOR

İleride bir sergi açmayı çok istediğini ifade eden Çolak, “İnsanlar bizlere acımasınlar, sadece imkan yaratılsın yeter. Hayat güzel ile çirkinin iç içe girdiği, herkesin başka bir pencereden baktığı çeşitlilik ülkesidir. Ben o pencereyi kendi yaratanlardan biri olarak renklerin dünyasından bakıyorum hayata. Çünkü aslolan yaşamak, sevdiklerinle bir gün daha güneşin doğuşunu görebilmektir” dedi.

Bir cevap yazın