Engelli “Maaştan Olurum” Korkusuyla İş İstemiyor

Engelli

Engelli “Maaştan Olurum” Korkusuyla İş İstemiyor

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi’nin İşkur ile yürüttüğü, ‘Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim’ projesiyle engellilerin…

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi’nin İŞKUR ile yürüttüğü, “Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim” projesiyle engellilerin işe yerleştirmede karşılaştığı sorunların giderilmesinin hedeflendiği, buna karşın kendilerine verilen “sakatlık maaşı”ndan yoksun kalmak istemeyen engellilerin, projeye beklenen ilgiyi göstermedikleri bildirildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, yıllardır “iş yapamaz” gözüyle bakılan engellilerin üretmesi gerektiğini söyledi.

Her engellinin mutlaka becerileri olduğunu ve bunu ortaya çıkarmak için onu istihdama katmanın, istihdamın önündeki engelleri kaldırmanın çok önemli olduğunu ifade eden Kalender, şöyle konuştu:

“Yaşlı ve muhtaç aylığı altında engellilere, ‘sakatlık’ adı altında verilen bir maaş ödeniyor. Ağır engelli, iş göremez ve hiçbir geliri olmayanlar için bu gelir çok önemli.

Ancak bunun çalışabilir engelliler açısından sakıncaları da var. Bunu alan kişiler kendilerine hazır para geldiği için çalışmıyor ya da parasının kesilmesini istemediği için sigortasız bir işte çalışmak istiyor, çünkü iş güvencesi yok. Bu durum kayıt dışını teşvik ediyor. Hem engelli maaşı alıp hem de sigortalı bir işte çalışan engellilerimiz oldu ve kendilerine birçok ceza geldi. Bunlar çıkarılan afla kurtuldu.”

Kalender, engellinin çalışması, ancak bunun için engelli maaşından vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Bazı iş yerlerinin belirli bir süre çalıştırdığı ve uygun olmayan işler verdiği engellileri daha sonra işten çıkardığını dile getiren Kalender, şunları anlattı:

“Koltuk değnekliler, tekerlekli sandalyedekiler ya da bir eli olmayanlar ve çalışmakta zorluk çekenler, işverenler tarafından tercih edilmiyor. Bu kişiler işe alınsa bile mecburiyetten alınıyor ve onlara yapamayacağı işler veriliyor. Daha sonra verimsiz olduğu düşünüldüğü için işten çıkarılıyor. ‘İş buldum’ diye sevinen engelli sakatlık maaşından da işinden de oluyor. Kendisine daha sonra yeniden sakatlık maaşı bağlanması aylar sürüyor. Bu arada bu kişi ne yiyecek, ne içecek?

Devletimiz, son yıllarda sanayicilere, KOBİ’lere istihdam desteği veriyor. Engellilere de teşvik vermeli. İşe alınan engellinin istihdamı en az bir yıl için güvence altına alınmalı. Teşvik alan işveren engelli istihdam eder, onun için yapabileceği bir iş mutlaka bulur.”

Kalender, bu kapsamda geliştirdikleri “Ülkeme Katkı İçin Engelli Değilim” projesinin amacının engellilerin kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürmelerini, üretken, bağımsız, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayan bireyler haline gelmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Proje çerçevesinde engellilerin verimli ve doğru istihdam edilmesi, eşit iş koşullarına sahip olması, kendilerine uygun iş ortamında çalışmalarını sağlamak için girişimlerde bulunduklarını dile getiren Kalender, şöyle devam etti:

“Bunun için iş yerleriyle görüşmeler yaparak engellilerin sıkça karşılaştığı ulaşım, muhatap bulamama, geri çevrilme gibi sorunları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Proje kapsamında sosyal hizmet ve insan kaynakları uzmanı ile bir psikolog ve şoför engellilerimize destek oluyor.

Ancak engellilerimiz istihdamlarının güvence altında olmaması ve ‘sakatlık maaşımı da kaybederim’ korkusuyla projeden yeterince faydalanamıyor. İş garantisi olmayan engelliler, kısa bir süre çalıştıktan sonra işten çıkarılınca mağduriyet yaşıyor. Bu sıkıntıdan dolayı işe giremiyorlar, korkuyorlar. Engelli kaç yaşına kadar bu devletin sırtında kalabilir. Biz bu konuyu buraya geldiğinde Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’e de ilettik.”

Bir cevap yazın