Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Engelli öğrenci, okula gitmek için servis bulamadı

Engelli öğrenci, okula gitmek için servis bulamadı

Antalya’da bel kemiğine baskı yapan bir kist ile dünyaya geldiği için doğuştan itibaren yüzde 95 oranında engelli olan…

Antalya’da bel kemiğine baskı yapan bir kist ile dünyaya geldiği için doğuştan itibaren yüzde 95 oranında engelli olan 14 yaşındaki Tuğba Ak, Kepez Anadolu Lisesi’ni kazandı. İlköğretim eğitimini evlerinin yakınındaki bir okulda tamamlayan Tuğba Ak’ın yaşadıkları yerden kilometrelerce uzakta bir okulu kazanması ise ulaşım açısından sorun oldu.

Kızının tekerlekli sandalyesi yüzünden okul servislerine alınmadığını belirten anne Güneş Ak, “Okul açıldığından beri her sabah eşimle birlikte kendi otomobilimizle Tuğba’yı okula getiriyoruz. Akşam üzeri okul çıkışında da alıyoruz. Eşim bu yüzden işinde verimli olamıyor” dedi.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sorunlarının çözümü talebiyle başvurduklarında, Tuğba için bagajı geniş özel bir servis aracı tutmaları önerisinde bulunulduğunu iddia eden Güneş Ak, şunları söyledi: “Çözüm yok, akıl veren çok. Kızımın, arkadaşlarıyla birlikte normal şekilde okula gidip gelmesini istiyorum. Kazandığı okul, engelli bireylere göre düzenlenmiş. Okulun içinde çok rahat hareket eden, her teneffüs arkadaşlarıyla bahçeye çıkabilen Tuğba, okuluna da arkadaşlarıyla ulaşabilmeli.”

Güneş Ak, Türkiye’de engellilerle ilgili söylemlerin afişlerinde kalmaması, engellilerin yaşamını kolaylaştıracak tedbirlerin yaşama geçirilmesi çağrısı yaptı. Başarılı bir öğrenci olan Tuğba Ak ise bu sorunun kısa sürede çözülmesini ve arkadaşlarıyla aynı serviste okula gidip gelebilmeyi istediğini söyledi.

-“BİRKAÇ YIL BEKLERSE…”

Konuyla ilgili açıklama yapan Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay da, şehirde son yıllarda yapılan okulların engelli öğrencilere göre planlandığını belirtti. Gülay, “Engelli çocuklarımız için asansör ve engelli rampaları yapıyoruz. Tuğba’nın okulunda da her türlü fiziki altyapı var. Yani engelli çocuklar okulun kapısından girdiği andan itibaren sorumluluk bana ait. Ulaşım sorununa ise karışamam” dedi.

Gülay, taşımalı eğitimi düzenleyen yasanın sadece ilköğretim çağında olan, yaşadığı yerleşim biriminde ilköğretim okulu olmayan çocukları kapsadığını kaydetti. Gülay, Tuğba Ak’ın ailesinin, Türkiye’de il ve ilçelerde yaşayan diğer bedensel engelli çocukların aileleri gibi belediyelerin bünyesindeki UKOME birimleri ve Servisçiler Odası ile ulaşım sorununu çözmeleri gerektiğini belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Nazif Altınpınar ise görev ve sorumluklarının okul servislerine güzergah belgesi vermekle sınırlı olduğunu söyledi. Altınpınar, önümüzdeki birkaç yıl içinde AB’ye uyum çerçevesinde Türkiye’deki ulaşım araçlarının tamamının engellilerin de yararlanabileceği şekilde dizayn edilmiş olacağını ifade etti.

Antalya Servisçiler Odası Başkan Vekili Mehmet Uç ise, Tuğba Ak’ın servisle taşınması için araçtaki çift kişilik koltuklardan birinin sökülmesi gerektiğini belirterek, “Servisçiye de günah. Çocuğun velisi de buraya kadar iki kez geldi. Bir çözüm bulamadık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın