Engelliler eşit eğitim istedi

Engelliler eşit eğitim istedi

Engelliler eşit eğitim istedi

Türkiye’nin Özürlü Hakları ve Özürlülerin genel durumunun değerlendirilmesi toplantısında konuşan engelli aileler…

Türkiye`nin Özürlü Hakları ve Özürlülerin genel durumunun değerlendirilmesi toplantısında konuşan engelli aileler, çocuklarına yeterli eğitim verilmemesinden ve sosyal güvencelerinin olmamasından yakındılar.

Türkiye`de Özürlü Hakları ve Özürlülerin genel durumunun değerlendirilmesi konusunda bir konferans verildi. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası`nda yapılan konferansa konuşmacı olarak Özürlüler Daire Başkanlığı`nda Uzman olan Sinan Gergin katıldı.

Toplantıya Patika Derneği Başkanı Levent Benal, Kent konseyi Başkanı Hürses Ceylan ve özürlü çocukların aileleri ile dernek üyeleri katıldı. Toplantıda 2005 yılında yürürlüğe giren Özürlüler Hakları yasası ile ilgili bilgi veren Gergin, yasa hakkında katılımcılara bilgi verdi. Özürlülük durumunun doğumdan önce ve sonra olarak ikiye ayrıldığını ve bir çocuğun doğduğunda özürlü olup olmadığının anlaşılması için çeşitli testlein yapılması gerektiğini dile getirdi. Özürlü Hakları ile özürlü vatandaşların herkes gibi eşit eğitim hakkına sahip olması gerektiğini ifade eden Gergin, özürlü raporu alınmaında 3,5 yıldır sorun yaşandığını ifade etti.
 
Toplantının sonunda yapılan görüş alışverişinde bulunuldu. Konferansa katılan bir özürlü çocuk annesi, çocuğunun eğitimi konusunda sıkıntı yaşadığını ve çocuğun 5 yılda 9 öğretmen değiştirmesinden yakındı. Çocuğunun yeterli eğitimi bu nedenle alamadığını ifade eden anne, bununla ilgili olarak birçok kişinin de sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Daha sonra söz alan görme özürlü bir bayan ise, “Devletin hiçbir nimetinden yararlanamadığını belirterek eşinin maaşıyla geçindiğini belirterek sosyal güvencesi olmadığını söyledi.

Haber Alanya

Bir cevap yazın