Engelliler İzmit’te üretimi durdurdu

Engelliler İzmit'te üretimi durdurdu

Engelliler İzmit’te üretimi durdurdu

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı çalışanları, yöneticilerin kendilerine iyi davranmadığı ve maaşlarının düşük olduğu gerekçesiyle iş bıraktı.

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı çalışanları, yöneticilerin kendilerine kötü davrandığı ve maaşlarının düşük olduğu gerekçesiyle sabah saatlerinde iş bıraktı. Vakfın genel müdürü Hüsnü Bayraktar ise iddiaları yalanlayarak, bazı çalışanların kendi çıkarları doğrultusunda diğer personeli de galyana getirdiğini öne sürdü. Büyük bir çoğunluğu engelli vatandaşlardan oluşan Bizimköy`de üretim tamamen durdu. İşçiler talepleri yerine getirilene kadar üretim yapmayacaklarını söylüyor.

“En başarılı” AB projesi

Bir AB Projesi olan, Kocaeli Sanayi Odası, Türk Anneler Derneği, İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü öncülüğünde kurulan ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi’nin katkılarıyla faaliyetini sürdüren Bizimköy’de 53’ü engelli olmak üzere 69 işçi çalışıyor.

İşçiler bu sabah üretim merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirirken açıklamayı işçiler adına görme engeli bulunan Ersin Vural okudu. 26 Ekim 2006 yılından bu yana Bizimköy’de çalışmaya başladıklarını ve kendilerine birçok vaatte bulunulduğunu belirten Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

“4 ay kurs gördük”

“İşe girmeden önce 4 ay kurs gördük ve kursun ardından sınava tabi tutulduk. Sınavı kazanan 85 engelli arkadaşımla 2006 yılında işe başladık. İşe başladığımız günden itibaren sıkıntılarımız her geçen gün arttı. 4 yıl boyunca ne maaşlarımızı zamanında alabildik ne de maaşlarımıza zam yapıldı. İşe girerken bize yüksek maaş, ikramiye gibi her türlü sosyal hakkın verileceği söylenmişti. Ama bugüne kadar vaad edilenler yerine getirilmedi. Bu sebeple daha önce yaptığımız eylemde eski yönetim gitmiş, yerine yenisi gelmişti. Ancak bu yönetimde isteklerimizi yerine getirmedi.

“Taleplerini sıraladılar”

Çalışanlar olarak, verilen sözlerin yerine getirilmesini, geriye dönük verilmeyen haklarımızın verilmesini, daha fazla sosyal hakka sahip olmayı, yemek arasının yarım saatten 1 saate çıkarılmasını, maaşlarımızın insanca yaşayacak bir standarta yükseltilmesini, 9 saat olan çalışma süremizin engellilerin standartlarına göre ayarlanmasını, yönetimin KSO`dan başka bir kuruma verilmesini, idari bölümde de engelli arkadaşlarımıza kontenjan sağlanmasını ve sırtımızda kambur oluşturan gereksiz çalışanların gitmesini istiyoruz.”

Bir cevap yazın