‘Engellilere hizmet jest değil görevdir’

'Engellilere hizmet jest değil görevdir'

‘Engellilere hizmet jest değil görevdir’

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Ankara Hilton Oteli’nde düzenlenen “Ulaşımda iletişimde engellilerin karşılaştıkları sorunlar ve çözün önerileri” sempozyumunda konuştu.

10-16 Mayıs tarihleri arasında Özürlüler Haftası’nın kutlandığına işaret eden Erdoğan, “Engelliler Haftası, bir günah çıkarma programı olmaktan çıkarılıp, çözümlerin üretildiği etkinliklerle kutlanan bir hafta olmalıdır” dedi. Engelliler için yapılanların hiçbirinin bir jest, sadaka ya da yardım gibi yansıtılamayacağına işaret eden Erdoğan, “10 milyonun üzerinde engelli nüfusun bulunduğu ülkemizde bu kardeşlerimiz için yapılan her şey yurttaş haklarının teslim edilmesidir” diye konuştu. Engellileri anlamak için empati yapılmasını öneren Erdoğan, şunları söyledi: “Bir dakika ya da bir saatliğine kendimizi onların yerine koyalım. Ancak o zaman zihinlerdeki engellerin atılması mümkün olacaktır. Hiçbiri bu hayatı kendileri tercih etmedi. İsteklerini, vatandaşlık hakkı olarak görmek zorundayız.” Engellilerin her türlü zorluğu aşabileceğini vurgulayan Erdoğan, “Yeter ki zihinler engelli olmasın” dedi. Sempozyumda, konuşma engelli Aleyna Akbaba, Erdoğan’ın yanına gelerek el işareti ile “Seni seviyorum” dedi. Operatörlerin çağrı merkezlerinde çalışan engellilerin sahnede hayat hikayeleri anlatmaları ise Emine Erdoğan’ı ağlattı.

TAKSİCİLERİN ‘BİR ÇAYINI İÇTİ’

Sempozyumun ardından Emine Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, yakınlardaki bir taksi durağını ziyaret etti. Bir süre taksicilerle sohbet eden Erdoğan, ikram edilen çayların çok güzel olduğunu söyledi.

Sabah

Bir cevap yazın