Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Engellilere sınav eğitimi desteği

Engellilere sınav eğitimi desteği

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda ‘sakatlık oranı en az yüzde 40’ olan özürlü öğretmen, memur ve hizmetli alımı yapılacağının…

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda “sakatlık oranı en az yüzde 40” olan özürlü öğretmen, memur ve hizmetli alımı yapılacağının açıklanmasının ardından Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi de harekete geçti.

Sınava katılacak olan engellilere, TSD Erzurum Şubesi’nde hem görsel, hem de yazılı eğitim veriliyor. Eğitimlere herhangi bir eğitimci katılmazken, engelliler, internet ortamından ulaştıkları görüntülü konu anlatımlı derslerle sınavlara hazırlanıyorlar.

EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLANDI

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda “sakatlık oranı en az yüzde 40” olan özürlü öğretmen, memur ve hizmetli alınacağının açıklanmasının ardından hemen bir eğitim programı hazırladıklarını söyledi. Dernek şubesinde bir araya gelen engelli üyelerin, kendi imkanlarıyla sınava hazırlandıklarını anlatan Sadullah Efe, eğitimlerin hem görsel, hem de yazılı olarak verildiğini kaydetti. Üyeler arasında müfredata yabancı olmayanların öncülüğünde başlatılan eğitim seferberliğinin, sınav tarihine kadar devam edeceğini dile getiren Sadullah Efe, “Dernek olarak görüntülü konu anlatımlı eğitim siteleri aracılığıyla günün belirli saatlerinde üyelerimizi sınavlara hazırlıyoruz. Engelli memur adaylarımız, sınavlarda sorumlu tutulacakları alanlarla ilgili tüm derslere ve konulara sıkı bir biçimde çalışıyorlar.” diye konuştu.

ENGELLİLER İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Erzurum’da en büyük sorunun işsizlik olduğunu, engellilerin de bu sorun içerisinde önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Başkan Sadullah Efe, “Çoğu zaman işsizlikten yakınıyor, yeni istihdam alanlarının açılması yönündeki arzularımızı dile getiriyoruz. İşte memurluk sınavı da, bu yakınmamızı azaltacak bir fırsat anlamına geliyor. Çünkü bu sınavda başarı gösteren engelli sayımız ne kadar çok olursa, istihdam edilecek engelli sayısı da, o kadar fazla olacak. Bu da, işsizlik sorununa karşı üretilmiş bir küçük çaplı da olsa bir çözüm olacak.” ifadelerini kullandı. Erzurum’da geçmişte de kamu personel sınavlarına hazırlık noktasında sivil toplum kuruluşları ve SYDV ortaklığıyla bir takım çalışmalar yapıldığını hatırlatan Efe, “Özel sektöre verdiğimiz önem gibi, kamu personel alımlarını da önemsemeliyiz. Erzurum zaten kamu yatırımlarıyla ayakta duruyor. Şehrin yöneticileri ve yetkilileri, bu tür sınavlar öncesinde hangi alanda olursa olsun mutlaka hazırlık eğitimlerine yönelik çalışmalarda bulunmalı ve Erzurum’daki işsizlerin istihdam şanslarını artırıcı tedbirler almalıdır.” dedi.

TSD Şube Başkanı Efe, dernek olarak meslek edindirmeye yönelik olarak çeşitli kurslar açmaya devam edeceklerini de, sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın