Engelsiz Yaşam için platform

Engelsiz Yaşam için platform

Engelsiz Yaşam için platform

“Engelsiz Yaşam ve Fırsat Eşitliği Platformu” (EFYEP) tanıtım kokteyli Vedat Dalokay Kokteyl Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan EYFEP Dönem Başkanı Erol Sayyıdan, Türkiye’nin de  imzaladığı BM’nin ilgili sözleşmesi temel alınarak oluşturulan platformun 14’üncü  haftasını tamamladığını söyledi.

Sayyıdan, devletten, hükümetlerden, siyasi partilerden ve her türlü  iktidar odaklarından bağımsız bir yapıda olduklarını ifade etti.

Sayyıdan, engellilerin ve yakınlarının hak ve çıkarlarını koruma  doğrultusunda, farklı engel gruplarını, engellilere duyarlı sivil toplum  kuruluşlarını bir araya getirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Çankaya Kent Konseyi Genel Sekreteri Işıkhan Güler de yaptığı konuşmada,  örgütsüz bir toplumun başarı şansı olmadığını savundu, engelliler ve yakınlarının  da örgütlenme doğrultusunda büyük bir mücadele verdiklerini anlattı.

Ankara’nın, engelliler için zor yaşam koşullarına sahip olduğunu iddia  eden Güler, Kent Konseyinin de engellilerin sorunlarını belediye meclisine  taşımaya çalıştıklarını, bu amaçla engelli meclisini kurduklarını kaydetti.

Platform üyelerinin katıldığı toplantıda yapılan diğer konuşmalarda, 20  Ocakta 5 sivil toplum kuruluşunca oluşturulan platformun, 29 dernek, 3 vakıf ve  29 görme engelli spor kulübü ile mutabakat sözleşmesi imzaladığı da belirtildi.

Bir cevap yazın