Son Yazılar

Engellilerin Hayatını Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar Engellilerin İş Bulma Zorlukları Kamu ve Özel Alanlarda Engellilere Uygun Erişim Sorunları Dil Eğitimi Artık Engelsiz: Yenilikçi Uygulama ile Uzaktan Türkçe Öğreterek Para Kazanın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü: Engelsiz Bir Dünya İstiyoruz Engelliler İçin Yapılan İcatlar: Engelleri Aşan Teknolojinin Zaferi Engellilerin Yalnızlık Sorunsalı: İçsel Mücadele ve Toplumsal Katılım Son Bir Söz Haber Sitesi Parol Şurup Metsil Damla
Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Engellilerin Engellenme Tepkisi!

Engellilerin Engellenme Tepkisi!

“İznimiz Olduğu Halde Belediye Ekipleri Afiş Asmamızı Engellediler”

Aydın Özel İnsanlarımız İçin Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, 15 Mayıs Cumartesi günü bir basın açıklaması yaparak her yıl Engelliler Haftası’nda yapılan törenlerin göstermelik olmaktan öteye gitmediği ve 2005’te çıkarılan Özürlüler Kanunu’nun kağıt üzerinde kaldığı gerekçesiyle yoğun eleştiriler yöneltti.

Sulu Park’ta yapılan ve Acarlar Beldesi Tüm Engelliler Derneği Başkanı İsa Kurul’un da katıldığı basın açıklaması öncesi, yanlarında getirdikleri bez afişleri asmalarına belediye ekiplerinin izin vermediğini söyleyen derneğin Basın Sözcüsü ve önceki başkanı Ali Narin, “Oysa ki afişlerimizdeki sloganlarda siyasi hiçbir içerik yoktu.” dedi.

Dernek Başkanı Aygül Mutlu ise dernek adına okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İster özürlüler, ister sakatlar haftası olsun, adı ne olursa olsun sadece özel insanlarımızın sorunları bir haftaya veya bir güne sağdırılıyor.

Sanki hiç bir sorun yokmuş gibi özürlüler ve aileleri merasim mangası gibi toplanıp bu günün ve haftanın suyu hürmetine bazı kolaylıklar sağlanıyor, protokol sözcüklerle anlatılıyor, yarın her şey unutulacak.”

Dar görüşlü bürokratların çıkardığı yönetmeliklerin, yorgunu yokuşa süren katı ve acımasız uygulamaların, yasanın yarattığı mutluluk ve iyimserlik havasının panik ve çaresizliğe dönüşmesine yettiğini, Engellilere karamsarlık egemen olmasına neden olduğunu söyleyen Aygül Mutlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Özürlü ölçütü ve özürlülerin sınıflandırması yönetmeliği farklı yorumlanıp sanki özürlü vatandaşlarımızın özür oranlarını yok sayıyormuş gibi değerlendiriliyor. Bu sebeple kazanılmış olan haklar ihlal ediliyor.

Halbuki adı geçen yönetmeliğin geçici maddeleri yanlış ve tutarsızlığın önüne geçmek için koyulmuştur, bu yönetmelik tam uygulanmadığından veya eksik uygulandığından mükerrer raporlara sebebiyet vermektedir.

Muhtaç yaşlılar ve engellilerin hiç değilse bir yaralarına merhem olan ve sosyal devlet tarafından unutulmadıklarını duyumsatan 2022 Sayılı Yasa, Özürlüler Kanunu ile verilmiş olan kazanırnların rövanşını alırcasına, onları ezen ve kapılarına haciz memurlarının dikilmesine yol açan tam bir cendereye dönüştürüldü. Özel İnsanlarımız İçin Kaynaşma ve Yardımlaşma Derneği olarak ve burada bulunan derneklerle birlikte biz 2022 Sayılı Yasadaki muhtaçlık sınırının asgari ücretle belirlenmesini, bu aylığın, hiçbir kriter gözetilmeksizin işsiz tüm engellilere ödenmesini istiyoruz. 2022 Sayılı Yasa ile ödenen muhtaçlık aylığı engelliler için bir işsizlik tazminatına dönüştürülmelidir.

Nüfusun%13.5 özürlü, (8.5 milyon özürlü) var. Özürlülerin %48 ilkokulu ve orta okul mezunu. Özürlülerin %9.3 rehabilitasyoın hizmeti alıyor.

Özürlülerin sosyal ve kültürel alandan faydalanma oranı %1.49. Özürlülerin beceri kurslarından yararlanma oranı %13,71. Ortopedik özürlüler, toplu taşıma araçlarından yararlanmada zorluk çekenlerin oranı %42,88’dir.

Yukarıda kısaca arzettiğimiz sıkıntılarımızın aşılması hiç de zor olmayacak ve aşılabilecek sorunlardır. Hiç kimseden bir ödül ve beklentimiz yok. Biz farklıyız, bizler daha iyi yarınlar için koşmak istiyoruz, bize engel olmayın gelin engelleri birlikte aşalım.”

Mücadele

Bir yanıt yazın