Görme engellilerde mülakat heyecanı

Görme engellilerde mülakat heyecanı

Görme engellilerde mülakat heyecanı

Erzurum’daki görme engelli vatandaşlar, Beyaz Baston Görmeyenler Derneği tarafından açılacak olan Bilgisayar Operatörlüğü kursuna…

Erzurum’daki görme engelli vatandaşlar, Beyaz Baston Görmeyenler Derneği tarafından açılacak olan “Bilgisayar Operatörlüğü” kursuna katılabilmek için birbirleriyle yarıştılar. 10 asıl, 5 de yedek kursiyerin kabul edileceği kursun, Türkiye İş Kurumu Erzurum İl Müdürlüğü ortaklığıyla açılacağı bildirilirken, mülakattan geçen görme engelliler, 1 Nisan’da eğitimlere başlayacaklar.

Beyaz Baston Görmeyenler Derneği’nde dün mülakat heyecanı yaşandı. Türkiye İş Kurumu ortaklığıyla açılan kursa kayıt yaptırabilmek için mülakata tabi tutulan kursiyer adayları, göz doldurabilmek için birbirleriyle yarış verdiler. Yaklaşık 50 kişinin başvuruda bulunduğu kurs için tek tek sözlü mülakata alınan adaylar, eğitim durumlarından, neden bilgisayar eğitimi almak istediklerine varıncaya kadar çeşitli konularda mini bir imtihandan geçirildiler. İŞKUR Müdürlüğü’nden de bir temsilcinin bulunduğu değerlendirme ekibi, mülakatın sonuçlarını önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Beyaz Baston Görmeyenler Derneği Başkanı Abdurrahim Kocaoğlu, görme engellilere yönelik olarak verilen bilgisayar eğitimlerinin bir yenisine daha başlamaya hazırlandıklarını söyledi. Daha önce açılan kurslardan mezun olan kursiyerlerin, çeşitli sektörlerde iş bulma imkanına kavuştuğunu anlatan Kocaoğlu, “Açacağımız yeni kursta bu kez 10 görme engelli vatandaşımıza bilgisayar eğitimi vereceğiz.” dedi.

KOCAOĞLU: BAŞVURULAR FAZLA OLUNCA MÜLAKAT YAPTIK

1 Nisan’da başlayacak olan kursun, Mayıs ayı sonuna kadar devam edeceğini anlatan Başkan Kocaoğlu, “Kursumuz hafta içi her gün 5’er saat olmak üzere, pratik ve teorik eğitimlerden ibaret olacak. Derneğimizin, Gören El Bilgi Bahçesi Projesi çerçevesinde kurulmuş bilgisayar laboratuarı bulunduğu için kursiyerlerimiz eğitime burada alınacaklar. Mayıs ayının sonuna doğru tamamlanacak olan kursumuzda, kursiyerlere ayrıca günlük 15’er TL harcırah ödemesi yapılacak.” diye konuştu. Kursa gösterilen ilginin fazla olması nedeniyle mülakat yöntemine başvurduklarına işaret eden Başkan Abdurrahim Kocoğlu, “Bizim için kursiyerlerimizin bilgisayar eğitimi almak istemelerindeki neden de çok önemli. Mevcut başvurular arasından buna göre bir değerlendirme yapacak ve asıl kursiyerleri ondan sonra belirleyeceğiz. Mülakat sonuçları bir-iki gün içerisinde açıklanacak ve Türkiye İş Kurumu’nda kaydı bulunan işsiz kursiyerlerimiz, 1 Nisan’da eğitimlere başlayacak.” diye konuştu.

Erzurum Gazetesi

Bir cevap yazın