Hayatı kolaylaştıran projeler

Hayatı kolaylaştıran projeler

Hayatı kolaylaştıran projeler

Hayatı paylaşmanın ve zor durumda olanlara yardım etmenin bilincine erken yaşlarda varan çocuklar engelli arkadaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmak için birbirinden ilginç projeler üretti

TÜRKİYE genelindeki ilköğretim okullarında öğrenim gören ve aralarında engellilerin de bulunduğu çocuklar, milli eğitim bakanlığının düzenlediği proje çalışması kapsamında, engellilerin hayatını kolaylaştıran ürünler tasarladılar.

Hürriyet’in haberine göre; Engelli çocuklar yaşam deneyimlerinden yola çıkarak, kendileri gibi olanların problemlerine çözüm bulmak amacıyla projeler ürettiler.

Gaziantep’teki bir ilköğretim okuluna devam eden Kazak, plastik pvc boru, terlik ve koli bandı kullanarak ürettiği protezi büyük bir rahatlıkla kullandığını söyledi. Devlet yardımıyla 2.5 milyar liraya aldığı protezin 3 ay içinde kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Kazak, kardeşi Mehmet Fatih Kazak ve ailesinin yardımıyla çok ucuz malzemelerden kendi protezini kendisinin yaptığını anlattı.

Hayatı paylaşmanın ve zor durumda olanlara yardım etmenin bilincine erken yaşlarda varan çocuklar engelli arkadaşlarının yaşamlarını kolaylaştırmak için birbirinden ilginç projeler ürettikler. İstanbul Prof. Dr. Erol Güngör İlköğretim Okulu öğrencileri Fatmanur Dede ve Ayşenur Erol, kolları olmayan komşularının bilgisayar kullanmadaki zorluklarını gözlemleyerek, ayakla kontrol edilebilen mouse tasarladılar.

Ayakla kullanılan mouse

Fatmanur Dede, mouse ikiye ayırıp ters çevirerek bir suntanın sağ ayakla kontrol edilebilen bölgesine yerleştirtiklerini, sağ ve sol tuşların ise sol ayağın bulunduğu bölgeye lehimlendiğini anlattı. Sanal klavye sayesinde bilgisayarın eller olmadan rahatlıkla kullanılabildiğini ifade etti.

Göz kulak olan şapka

ESKİŞEHİR’de yaşayan Murat İztaş ve Hatice Kübra Kaya engelli vatandaşlarla yaptıkları görüşmeler sonucunda görme engellilerin en çok baş seviyesindeki engelleri algılayamamaktan rahatsız olduklarını belirleyerek, görme engelliler için sensörlü şapka ürettiler. Murat iztaş, televizyon kumandasındaki sensörlerden yararlandıklarını, şapkanın önüne ve her iki yanına sensör ile kulaklık yerleştirdiklerini anlattı. 50 cm uzaklığa kadarki nesneleri algılayan sensörlerin sinyal verdiğini belirten İztaş, böylece görme engellilere güvenli bir yaşama ortamı sağladıklarını söyledi.

Bir cevap yazın