Herşey Abim İçin

Herşey Abim İçin

Herşey Abim İçin

Geçtiğimiz yıl engelli abisini yangından kurtaran Nazlı Yüksel kaymakamlığın verdiği sözleri tutmadığından şikâyetçi.

Artvin in Borçka ilçesinde çıkan yangında canını ortaya koyarak abisini ateşlerin ortasından çıkartan Nazlı Yüksel Borçka Bedensel Engelliler gecesinde basının ilgi odağı haline gelmişti.  Yem yeşil gözleriyle çevresine ışık saçan bu küçük kardeşimiz büyük davranışlarıyla her kesin sevgisini kazanmış.

 

Yangından sonra 2 odalı bir evde 4 kişi kalmak zorunda kalan Nazlı Yüksel abisinin rahat hareket edemediğini ve istediği zaman dışarı çıkartamadıklarını belirterek tek isteğinin daha geniş bir eve çıkmak ve abisinin evin içerisinde rahatça hareket ortamı bulması olduğunu söyledi.

Sorulara içtenlikle cevaplar veren Nazlı Yüksel kendine ait hayalininin olmadığını, tek düşüncesinin ağabeyinin rahat bir yaşam sürmesini sağlamak olduğunu belirtti. Nazlı Yüksele ilk sorumuz babasının ne iş yaptığı yönündeydi. Babasının Bağ-Kur emeklisi olduğunu belirterek emekli maaşının da geçinmelerine yetmediğini söyledi. Ayrıca ağabeyine bakım ücreti bağlı olmasına rağmen bir engellinin bakımının çok masraflı olduğunu ve çok zorluk çektiklerini belirtti.

 

O yangında yaşadıklarını ve hislerini anlatır mısın?

 

Nazlı Yüksel: Okuldan geliyordum. Bizim evden çıkan dumanları gördüm koşarak 3 kattaki evimize çıktım ama anahtarımı evde unutmuşum giremeyince evimizin yan tarafında yeni yapılan binaya çıktım. Kendim de kalp hastasıyım küçükken ameliyat geçirdim çok yoruldum ama o binaya da çıkmayı başardım. Oradan bizim balkona nasıl atladım bilemiyorum. İlk iki denememde giremedim aşırı duman var idi balkonda bir bez parçasıyla burnumu kapatarak tekrar denediğimde girmeyi başardım. Abiyemin yanına gittiğimde zorlukla nefes alıyordu. Sürükleyerek balkona çıkarttım gözleri kıp kırmızıydı önce bir öksürdü sonra elimi tutarak gözlerinden yaşlar indi bende korktum ve ağlamaya başladım.

 

Peki ağabeyini kaybedeceğini düşündün mü ve ne his ettin?

Nazlı Yüksel: Hayır, aklıma bile getirmedim çünkü onun yanında Allah var idi ve koruyacağından emindim.

Büyüyünce evleneceksin o zaman ağabeyin ne olacak?

Nazlı Yüksel: Yine ben bakacağım tabi ki beni isteyen kişi ağabeyimi de kabul etmek zorunda.Yoksa ben ağabeyimi asla bırakmam.

Peki, senin kendin için bir hayâlin yok mu?

Nazlı Yüksel: Tabi ki var okulumu bitirip ağabeyimi her istediği yere gezdirmek ve en çok istediği bir otobüse bindirmek onun mutlu olması için her şeyi yapmak benim hayâlım.

Ama bu halinde ağabeyin için kendin için bir şey istemiyor musun? Nazlı Yüksel: Ağabeyimin mutlu bir şekilde yaşaması benim için en büyük mutluluktur. Onun bizlere ihtiyacı var kendi başına bir şey yapamıyor onun eli ayağı olmak benim için en büyük mutluluktur.

 Engelliler gecesinde gördüğümüz kadarı ile bütün engellilere karşı bir sevgi besliyorsun. Bu sevgi ağabeyinin engelli oluşundan mı?

Nazlı Yüksel: Oda var ama önce insan oldukları için seviyorum ve onlar üzüldüklerinde bende üzülüyorum. Bütün engellileri bir kardeş veya ağabey olarak görüyorum. Engelliler gecesinde Ahmet diye bir engelli kardeşimiz vardı ona akülü araba vermediler onun o üzüntüsünü gördüm ya bende üzüldüm.

 Senin devletten beklentilerin nelerdir, şimdiye kadar verilen sözler tutuldu mu?

Nazlı Yüksel: Yangından sonra çok sözler verildi ama hiç biri tutulmadı. Tek isteğim rahat ve huzurlu yaşaya bileceğimiz bir ev sizinde gördüğünüz gibi yaşanacak bir ev değil ama yaşamak zorundayız.

Ağabeyin bir gününü nasıl geçiriyor?

Nazlı Yüksel: Biz evdeyken bizimle oynar eski bir bilgisayarımız var onunla uğraşırız onda da internet yok sadece içinde ki oyunlarla zaman geçirmeye çalışıyoruz.

Evinizde televizyon yok mu?

Nazlı Yüksel: Yok, eski bir televizyonumuz vardı yangında gitti televizyon olsa idi ağabeyim orda komik ve çizgi filmleri izlerdi çokta seviyordu.

Son olarak yetkililere bir mesajın var mı?

Nazlı Yüksel: Benim isteğim kendim için değil bizlere muhtaç olan bizler yedirmesek aç kalır yani her şeyi ağabeyim için istiyorum. Bizlere insanca yaşayabileceğimiz bir ev versinler daha bir şey istemiyorum. Ziyarette bulunduğumuz nazlı yükselin yaşadığı ortam bir engelli için uygun olmadığını gözlerimizle gördük. Sadece bir odada fotoğraf çekimi yapma imkânı bulduk. Diğer oda Aşırı karanlık ve odanın ışıkları yanmamakta. Hayır, sever vatandaşlar ve yetkili mercilerden bu engelli aile gereken yardımları yapacaklarına inanıyoruz.

08 Haber

Bir cevap yazın