Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Bursa’nın İnegöl ilçesinde, engelliler için özel olarak tasarlanmış 11 yeni halk otobüsü törenle sefere başladı.

İnegöl toplu ulaşım sistemi (İTUS) projesi kapsamında engellilere yönelik modifiye edilen 11 araç kamuoyuna tanıtıldı. MER-PA’da düzenlenen törende konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, engelli vatandaşların toplu ulaşınını kolaylaştırmak için 11 yeni otobüs aldıklarını belirterek, “Halk otobüsleri araç filomuz 97’ye ulaşmıştır. Köylere yolcu taşıyan M plakalı minibüsler de ihtiyaç halinde otobüse dönüştürülecek.

Halk otobüsü sayısında artışa gitme kararı aldık. M plakalı 33 araç sahibi ile görüşerek, her 3 minibüsü bir otobüse dönüştürmek sureti ile İTUS’a dahil edebileceğizettik. 2012 yılı içerisinde toplu taşıma araçlarında mecburi hale gelecek olan engelli araçlarını da dikkate alarak, engelliler için özel modifiye edilmiş araçlardan tercih ettik” dedi.

İlçede 11 otobüs hattı olduğunu kaydeden Aktaş, “Her hatta bir engelli aracı hizmet verecek şekilde 11 adet aracı filomuza ekledik. Böylelikle İTUS’taki araç sayısı 108’e ulaştı. Araçlarımız, 50 kişilik yolcu taşıma kapasitelidir. 2’si tekerlekli sandalyeye bağımlı engelliler için olmak üzere, tüm hatlardaki araçlarımızdan aynı anda 22 engelli vatandaşımız faydalanabilecek. Hatlarımızın ring süresi en kısa hattımızda 35, en uzun hattımızda ise 54 dakikadır. Engelli araçlarımız, her hattan en geç 30 dakikada bir geçecek. Bu süre kısa hatlarımızda daha da düşüktür. Engelli araçlarımız yarın itibari ile hatlarda ring yapmaya başlayacak. Otobüsler diğer bütün araçlarımız gibi kamera sistemi ile donatılmış, uydudan her an takip edilmektedir. Otobüsler, daha önce M plaka ile hizmet veren ve 33 vatandaşımız tarafından kurulan ‘Merkez İnegöl Otobüsleri Taşıyıcılar Şirketi’ tarafından satın alındı. Toplam maliyeti 1 Milyon 375 bin lira” diye konuştu.

Kaymakam Durmuş Gençer ise, son bir yıl içerisinde toplu taşıma konusunda güzel bir değişimin yaşandığını belirterek, “Engelliler toplumun yüzde onunu teşkil ediyor. Bu kadar insan ‘merdivene çıkamaz, asansöre binemez, binaya giremez, katlara çıkamaz’ demek insanlık dışı, vicdana sığmayan bir durumdur. Bunun için ne yapıp edip engellilerimize sahip çıkacağız. Bu, insan olmanın bir gereğidir. Bu, Avrupa Birliği yolunda hızla ilerlediğimizin göstergesidir. 11 aracımız yüzde 10’luk engelli oranına denk geliyor. Engelli, sadece otobüse binerken engelle karşılaşmıyor, kaldırıma çıkarken, evine girerken, apartmana çıkarken de zorluk çekiyor” diyerek, otobüslerin hayırlı olmasını diledi. Haber Fx