İSÖM, 2 bin 113 özürlünün eli ayağı oldu

İSÖM, 2 bin 113 özürlünün eli ayağı oldu

İSÖM, 2 bin 113 özürlünün eli ayağı oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü İSÖM, ortez-protez atölyesi çalışmalarıyla maddi durumu yetersiz…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü İSÖM, ortez-protez atölyesi çalışmalarıyla maddi durumu yetersiz 2 bin 113 ortopedik özürlü İstanbullunun eli ayağı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü İSÖM, İstanbullu özürlülerin sosyal yaşamın içerisinde daha fazla yer bulabilmeleri ve yaşam standartlarını yükseltmek amaçlı çalışmalarına devam ediyor. İSÖM’ün, sosyal güvencesi bulunmayan ve maddi durumu yetersiz ortopedik özürlülerin ortez- protez ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturduğu Protez Atölyesinden bugüne kadar 2 bin 113 ortopedik özürlü İstanbullu yararlandı.

İSÖM, depremzede Ayşe Hanım’ın da yüzünü güldürdü

İSÖM’ün protez atölyesinden yararlanan yüzlerce özürlüden biri de 12 Kasım Düzce depremzedelerinden Ayşe Karaboğa…Şimdi 39 yaşında bir ev hanımı olan Ayşe Hanım’ın hayatı, yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve binlercesinin de yaralandığı 1999 Adapazarı depreminde değişmiş. Görücü usulüyle yaptığı evliliğinden iki çocuk sahibi olan Ayşe Hanım’ın oturduğu ev Adapazarı depreminde yıkılır. Tüm ailesiyle birlikte Göçük altında kalan Ayşe Hanım, depremde canından çok sevdiği iki oğlunu kaybeder. 16 katlı binanın enkazından tek canlı çıkan kişi olan ancak depremde ağır yara alan Ayşe Hanım’ın sol bacağı ise kesilmek zorunda kalmış.

28 yaşında bir bayanın yaşayabileceği en ağır yıkımları, iki evladını kaybederek ve sakat kalarak yaşayan Ayşe Karaboğa, zorlu bir tedavi sürecinin ardından yeniden sağlığına kavuşma mücadelesine girişmiş. İlk tedavinin ardından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 9 ay süreyle diyaliz makinesine bağlı olarak yaşayan Ayşe Hanım, ilk ayak protezini de burada yaptırmış.

Tedavilerinin tamamını sonuçlanmasının ardından şimdiki eşi Ayhan beyle tanışan Ayşe Hanım, 2007 yılında bu beyle hayatını birleştirmiş. Bu evliliğinden Şevval Nur adında bir kız çocuğu olan Ayşe Hanım’ın Şile’nin Doğancılı Köyü’ndeki evinde 2009 yılında çıkan yangında tüm eşyalarının yanında bacak protezi de yanar.

 “Hayata küsmeyi hiç düşünmedim” diyen Ayşe Karaboğa, piyasa değeri 5 bin TL olan bacak protezini yeniden alabilmek için çeşitli girişimlerde bulunmuş. Başvurduğu merkezlerden herhangi bir yanıt alamayan Ayşe Hanım son olarak İSÖM’e başvurarak, İSÖM’ün Tophane’deki Merkezi’nden bacak protezine 22 Mart pazartesi günü teslim almıştır.

Umut Atölyesi özürlülerin yanında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü, ortez-protez atölyesi çalışmalarıyla bugüne kadar maddi durumu yetersiz, 2 bin 113 özürlüye ortez – protez yardımında bulundu. İSÖM’ün ortez – protez yardımlarından yararlanmak isteyen ve sosyal güvencesi bulunmayan ortopedik özürlüler Fakirlik belgesi, ikametgâh, sağlık kurulu raporu ve kimlik fotokopisiyle İSÖM’e başvurmaları yeterli.

Bir cevap yazın