İSÖM’ün örnek projesine ödül

İSÖM'ün örnek projesine ödül

İSÖM’ün örnek projesine ödül

Özürlünün topluma, toplumun da özürlülere adaptasyonunu sağlama Projesi ÖSHA’yı İETT ve Özel Halk Otobüsü şoförlerine…

Özürlünün topluma, toplumun da özürlülere adaptasyonunu sağlama Projesi ÖSHA’yı İETT ve Özel Halk Otobüsü şoförlerine anlatmak için iki yıl önce çalışmalara başlayan proje gönüllüsü gençler, çalışmalarından dolayı İETT tarafından plaketle ödüllendirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü İSÖM, ÖSHA projesiyle bugüne kadar çoğu kamu personeli 134 bin 643 kişiye “özürlülük bilinci” semineri verdi. Özürlünün toplumsal hayata, toplumsal yaşamın da özürlülere adapte olabilmesini temel amaç edinen projede görev alan özürlü gönüllüler, ulaşılması güç bir başarıya imza attı. Dördü görme, ikisi ise bedensel özürlü olan proje gönüllülerinin 2 yıl önce başlattıkları çalışma sona erdi.

7 bin otobüs şoförüne özürlülüğü anlattılar

Kağıthane İETT Garajı’nda yürütülen çalışmalar çerçevesinde İETT ve Özel Halk Otobüsü şoförlerinden oluşan 7 bin kişiye özürlülük bilinci aşılamaya çalışan projenin özürlü gönüllüleri, önceki gün düzenlenen programda plaketle ödüllendirildi. İETT Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ödül törenine 6 kişilik gönüllü eğitim grubunun yanı sıra  İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı ve İETT yetkililerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü yetkilileri ile eğitimlere katılan şoförler katıldı.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/SiteImages/Haber/haziran2010/iett_isom_plaket_hbr_ft1.jpg

İETT ve Özel Halk Otobüsü şoförleri, iki yıl süren eğitimler boyunca “İSTANBUL’DA ÖZÜRLÜ OLMAK”ı Görme Özürlü Şahin Özkan, Görme Özürlü Çağatay Tuygun, Bedensel Özürlü Turan Atlı, Bedensel Özürlü Gökmen Dirlik, Görme Özürlü Şahin Lale ile Vedat Toylu’dan dinledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü’nün yürütmüş olduğu ÖSHA projesi hakkında katılımcılara bilgi veren Özürlüler Müdürü Bekir Köksal çalışma hakkında şunları söyledi: “Özürlülük Bilincinin” toplumumuzda yaygınlaşması için 2004 yılından bu yana toplam 134 bin 643 İstanbulluya ÖSHA semineri verdik. Çoğunluğu özürlülerden oluşan ÖSHA ekibimiz çoğunlukla, kamu hizmeti sırasında özürlülerle sık sık iletişim halinde bulunan kamu personeline ve yeni yetişen nesle ulaşabilmek için öğrencilere ulaşmaya çalıştı. İSÖM olarak Özürlülük Bilincini toplumda yaygınlaştırmak için kamu kurum ve kuruluşlarında yürüttüğümüz çalışmalar bundan sonra da devam edecek.”

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/SiteImages/Haber/haziran2010/iett_isom_plaket_hbr_ft2.jpg

Kağıthane garajında düzenlenen ödül töreninde konuşan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İETT’de eğitimin aralıksız bir süreç olduğunu söyledi  ‘Özellikle bu tarz eğitimler bizleri gururlandırıyor. Engelli vatandaşlarımız bizim için bir değer. Onların engelleri onların özelliğidir. Bu noktada hassasiyet bizim temel hareket noktamız olmalı, onların farklılıklarının bilinci içerisinde hareket etmeliyiz. Engelleri, karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde birlikte aşacağız’ şeklinde konuştu.

2 yıl boyunca İETT ve ÖHO personeline eğitim veren özürlü 6 ÖSHA gönüllüsü plaketlerini İBB yöneticilerinin elinden aldı.

Bir cevap yazın