Kendi sıkıntısından yola çıktı özel eğitime rehber oldu

Kendi sıkıntısından yola çıktı özel eğitime rehber oldu

Kendi sıkıntısından yola çıktı özel eğitime rehber oldu

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için kaynak sıkıntısı yaşayan Özel Eğitim Öğretmeni Özgü Ertul, Türkiye’de ilk defa zihinsel engelli…

2 BİN MATERYAL VAR

Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için kaynak sıkıntısı yaşayan Özel Eğitim Öğretmeni Özgü Ertul, Türkiye’de ilk defa zihinsel engelli çocuklara yönelik 2 bin materyallik bir set hazırladı

http://www.turkiyegazetesi.com/images/PDF/haber/02.06.2010g1.jpg

10 yıldır öğretmenlik yapan Özgü Ertul, “Zihinsel engellilere, görsel ve işitsel uyaranları zengin materyaller gerekiyor” diyor.

Zihinsel engelli çocuklara eğitim verecek materyal konusunda sıkıntı çeken Özel Eğitim Öğretmeni Özgü Ertul, iki yıl çalışarak kendisi gibi kaynak arayan öğretmenlere rehber niteliğinde bir eğitim seti hazırladı. 40 parçadan oluşan bir sette, özel eğitim kitapları, okuma yazma kitapları, matematik kitapları, temel beceriler kitabı, yazı ve çizgi kitapları ile çeşitli iletişim materyalleri bulunuyor. Gazi Üniversitesi Özel Eğitim bölümünden mezun olan ve 10 yıldan beri zihinsel engelliler öğretmenliği yapan Özgü Ertul, özel eğitimde kaynak sıkıntısı yaşandığını belirterek şunları söyledi:

TEK TEK TOPLADI

“Engelli öğrencilerin çantasında taşıyabileceği bir faaliyet kitabı yoktu. Bırakın çocukları, uzmanlar olarak bizim de bu konuda sıkıntılarımız vardı. Eğitimde kullanacağınız materyallerden, kitaplara kadar her şey eksik. Materyalleri ellerinizle hazırlamanız, uyarlama yapmanız gerekiyor. O da çocuğa şık bir sunum olmuyor. Zengin bir eğitim ortamı sunamıyorduk çocuklara. Halbuki zihinsel engellilere, görsel ve işitsel uyaranları zengin materyaller gerekiyor. Çünkü özel eğitim hem normal hem de ana okulu eğitiminden farklı. Bu tür çocuklar, küçük basamaklarla öğreniyor. Bunun için yola çıktım. Vanilya Okul Öncesi Eğitim Yayıncılıkla anlaştım. A’dan Z’ye bir özel eğitim sınıfının ihtiyacı olan bütün materyalleri hazırladım. Set, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Belki tek başına kitap vardı ama materyalleriyle birlikte ilk defa yapıldı.

Başta bunu basacak yer bulamadık. Maalesef aileler ve ekonomik sistem sağlıklı çocuklar için çalışıyor. Ama özel eğitime sıra gelince, ne yayınevi ne de atölye var. Bunun için yayınevi kendini aştı ve bir atölye gibi tek tek ihtiyaç duyulan bütün malzemeler toplandı. Bunlarla keyifli bir eğitim ortamı sunmayı amaçlıyoruz. Setin içinde 2 bin materyal var. Çocuğun 4-5 yıl kullanabileceği bir koca bir eğitim kutusu hazırladık.”

http://www.turkiyegazetesi.com/images/PDF/haber/02.06.2010g2.jpg

Özgü Ertul, engellilerin ihtiyaç duyacağı bütün materyalleri birer birer topladığını söyledi.

 HİÇBİRİ BİR KALIBA UYMUYOR

Türkiye’de özel eğitimin yeni bir alan olduğunu anlatan Özgü Ertul, şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanlığı bu işe çok önem veriyor. Ama özel eğitimle ilgili yetişmiş personel ihtiyacı çok fazla. Özel eğitim mezunu az. Her sene mezun olanlar, İstanbul’un ihtiyacını bile karşılamıyor. Bunun için Bakanlık, diğer alanlardan öğretmen aldı. Tabii bu öğretmenler ne yapacağını bilemedi. Çocuğu matematikten mi, okumadan mı hazırlayacak? Teknik bir alan ve her çocuk farklı hiçbiri bir kalıba uymuyor. Kırmızı rengini iki ayda öğrenen de var iki yılda öğrenen de. Hepsinin özel hazırlanan materyallerle öğrenmesi gerekiyor. Bu setlerle öğretmenlere bir yol çizmeye çalıştım. Bunları alan bir uzman ya da aile, çocuklarla sayfa sayfa ilerleyerek gidecek.”

Gören eller ilk 5’i hedefliyor

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu, ağustos ayında Sırbistan’da düzenlenecek Görme Engelliler Satranç Dünya Şampiyonası’nda ilk 5’e girmeyi hedefliyor. Federasyonun satrançtan sorumlu yönetim kurulu üyesi Özcan Keskin, Görme Engelliler Satranç Milli Takımı’nın, Sırbistan’dan ödülle dönmeyi beklediğini söyledi.

http://www.turkiyegazetesi.com/images/PDF/haber/02.06.2010g3.jpg

Engeller şehir toplantılarında kaldırılacak!

TÜBİTAK, 12 ilde 240 engelli ve engelsiz gençle toplantı yaparak yaşanan sıkıntıları belirleyecek. Konuşmaların ardından, taslak strateji belgesi çıkarılacak.

TÜBİTAK, DPT AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından desteklenen “Yürüyen Akıl Projesi”(YAP) kapsamında, engelli gençliğe yönelik hizmetlere ilişkin taslak bir strateji belgesinin hazırlanması için 12 ilde 240 engelli ve engelsiz gençle toplantılara başlayacak. Toplantılar sonunda hazırlanacak taslak belgenin, engelli gençliğe hizmet sunan tüm kurum ve kuruluşların hizmetlerini şekillendirmesine katkı vermesi hedefleniyor. Proje kapsamında, 10 engelli ve 10 engelsiz olmak üzere her ilde toplam 15-30 yaş arasındaki 20 gençle toplantılar yapılacak ve engellilere sunulan hizmetler değerlendirecek.

NASIL KATILACAKSINIZ?

İstanbul’da başlayan toplantıların şehir ve tarihleri şöyle: Adana-08.06.2010, İzmir-10.06.2010, Trabzon-29.06.2010, Samsun-01.07.2010, Eskişehir-06.07.2010, Ankara-08.07.2010, Erzurum-20.07.2010, Bingöl-22.07.2010, Diyarbakır-26.07.2010, Kayseri-29.07.2010, Edirne-04.08.2010. Toplantılara katılmak isteyenler, yap@tusside.gov.tr e-posta adresinden başvuru yapabiliyor.

http://www.turkiyegazetesi.com/images/PDF/haber/02.06.2010g4.jpg

Basketbol kurslarını, lisanslı sporcular verecek.

Yaz spor okulunda onlar da olacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi bu yıl 12 branşta yaz spor okulu açacak. Yüzme, futbol, basketbol, bayan voleybol, tenis, masa tenisi, satranç, pilates, tekvando ve karatenin yer alacağı okulda, bu yıl 12- 20 yaş arası bedensel engelli çocuk ve gençler için de tekerlekli sandalye basketbol eğitimi verilecek. 28 Haziran-28 Ağustos tarihleri arasında devam edecek kurslar, pazartesi, çarşamba ve cuma günleri Atatürk Kapalı Spor Salonu’nun yan tarafındaki spor çadırında sürecek. Kurslar, Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncuları verecek.

 SİZDEN GELENLER

Örgün eğitim yasasını bekliyoruz

> Nazmi Akkaya / Kayseri

Öncelikle gazetenizde böyle bir sayfa ayırdığınız için Türkiye Gazetesi ailesine teşekkür ederim. Ben bir engelli çocuk babasıyım. Geçen hafta sayın Didem Atmaca hanımefendinin yazısını okudum. Kendisine çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizim problemlerimiz 2006 yılına kadar saymakla bitmezdi. Hatırlarsanız engelli çocukların zicirlerle kömürlüklere ve karanlığa mahkûm olduğu dönemleri. Sigortası olan çocuğunu özel eğitim okullarına gönderebiliyor olmayan evine hapsoluyordu. Bugünkü hükümet karanlığa mahkûm çocukları gün yüzüne çıkardı ve çocuklarımıza bir kimlik kazandırdı. Bizler çocuklarımızı topluma kazandırmak istiyoruz. Bunun için de hükümetimizden biraz daha fedakârlık istiyoruz. Özel özel eğitim okullara bir kimlik kazandırılmasını istiyoruz. Devletin kendi bünyesinde bu tür okulları var. Alt yapısı var. Bizim Kayseri’de devlete ait bir tane okul var orayı da denedik bir sonuç alamadık. Şu an benim çocuğum özel bir okula gidiyor ve çok mutlu. Tek sıkıntımız deneyimli, işinde uzman öğretmen ihtiyacı. Şu konuya değinmeden geçemiyeceğim. Yine özel okullarla ilgili yıllarca bu tür çocuklar üzerinden haksız kazanç elde edenler oldu. Bu insanları vicdanlarıyla başbaşa bırakıyoruz ve iyiyle kötünün ayrılmasını istiyoruz. Örgün eğitim yasasının bir an önce çıkmasını istiyoruz. Çünkü bu tür çocukların eğitime 1 hafta da ara vermesi en az 1 ay geri gitmesi demektir. Nimet Çubukçu Hanımefendiden bu konuyu dikkate almasını özellikle rica ediyorum.

İlaç alacak paramız yok

> Çetin Kocaoğlu-Samsun

Ağabeyim akıl hastası. İlaçlarla ayakta duruyor. Ama bizim ilaç alacak paramız yok. İlgi ve yardım bekliyoruz. Telefon: 0 362 548 15 23

Raporuma sağlık güvencesi var mı?

> Ömer Yıldız / Ankara

Yüzde 40 engelli raporu aldım. Emeklilikte avantajım olur mu? 25 yaşındayım. Bu raporla sağlık güvencesinden faydalanabilir miyim?

Devlet, yüzde 40’ın üzende raporu bulunan engellilere, engel durumuna göre 15 ila 20 yıl arasında bir sürede emekli olma imkanı sunuyor. Emekli maaşlarında da herhangi bir fark bulunmuyor. Söz konusu raporla babanızın sağlık sigortasından faydalanabilirsiniz.

Duymuyorum diye kimse konuşmuyor!> Zeynep Erdoğdu / Osmangazi-Bursa

Ben engelli bir anneyim. Geçenlerde sayfanızda bir engelli babasının yazısını okudum. Çok üzülüyor. Bense bu sakat halimle derdimi kimselere dökemiyorum. 11 yaşımda ayaklarım ağrımış. Bunun üzerine çok antibiyotik vermişler iltihap kurusun diye. Ama kulak damarlarım kurumuş. O gün bugündür iki kulağım hiç duymuyor. Yaşım 60 ve ben bu derdi 50 senedir çekiyorum. Eşim, iki oğlum ve gelinim var ama ne fayda? Bu halimle çok çileler çektim. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Üzüldüm, ağladım ama kimseden bir teselli görmedim, görmüyorum. Dua ediyorum sürekli. Allah’tan dileğim beni bu halimle kimselerin eline bırakmaması. Birinden yardım isteyince çok üzülüyorum. Duymuyorum diye kimse beğenmiyor, hor görüyor. Konuşmak, dertleşmek istiyorum ama yanımda kimseleri bulamıyorum. Hep yalnızım. Allah sevdiği kuluna dert veriyormuş. Mevlam bizi sevmiş, biz de onu sevip yardım isteyelim. Bütün engelli kardeşlerime Allah’tan hayırlı şifalar diliyorum…

Zeynep Teyze, engellilerin toplumdan dışlanması ve hep yalnız başına kalmaları sıklıkla şahit olduğumuz, ciddi bir problem. Bu konuları gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bu sayfa bunun için var. Bu düşüncelerinizi yakınlarınızla paylaşın. Bir netice alamıyorsanız, yalnızlığınızı unutturacak faaliyetler yapın.

Bir cevap yazın