Lokman Ayva Kırdı Geçirdi

Lokman Ayva Kırdı Geçirdi

Lokman Ayva Kırdı Geçirdi

Beyazay Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, engellilerin fırsat verildiği zaman her türlü zorluğu aşabileceğini söylerken, yaptığı konuşmayla salondakileri güldürdü.

Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası Ege Bölgesi Tanıtım Toplantısı, EGS Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Beyazay Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın da katıldığı toplantı İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlarken, engellilerle ilgili bir slayt gösterisi sunuldu. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Beyazay Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, özel hayatında yaşadıklarını anlatmaya başlayınca hem kendisi güldü, hem de salondakileri

gülmekten kırıp geçirdi.

Konuşmasına salondaki 3 büyük takım taraftarlarının sayısını alkışlarla öğrenerek başlayan Lokman Ayva, bir gün kız arkadaşıyla konuşmaya başladıklarını belirterek, “O zamanlar şey dönemlerimiz. O şey neyse işte. Kız bana bir hediye gönderdi. Aldım elime baktım karton. Sağdan inceliyorum karton, soldan inceliyorum karton. Meğer bana fotoğrafını yollamış. ‘Ne yapacağım ben bunu? Bana sen lazımsın’ dedim. Böyle bir hediye olabilir mi?” dedi.

UÇAKTA YAŞANANLAR

ABD’den İstanbul’a uçakla gelirken yanında oturan uzun boylu bir gençle başından geçenleri anlatan Ayva, genci göremediği için sesinin yüksekten geldiğini, bu yüzden gencin ayakta olduğunu sanarak oturmasını istediğini ifade etti. Gencin 2.30 metre boyunda olduğunu öğrendiğini söyleyince çok şaşırdığını söyleyen Lokman Ayva, “Konuştuğum hizadan sesi geliyorsa ayaktadır. Biraz aşağıdan geliyorsa oturuyordur. Biraz daha aşağıdan geliyorsa ‘Devlet memurudur, sürünüyordur’. Bu muhalefet adına söylenir.

‘Memur en rahat dönemini yaşıyor’ bu da iktidarın söylemi” deyince salonda kahkaha koptu. Gencin yaşadığı sorunları dinleyince haline şükrettiğini söyleyen Ayva, “Görmemek ne kadar büyük nimetmiş uzun boylunun yanında. Adama, ‘Sırık, yukarıda havalar nasıl, güneşe bize daha yakınsın’ falan diyorlar” dedi.

KIZIN BABASI KALP SPAZMI GEÇİRDİ

Yaşadığı başka bir olayı daha anlatan Lokman Ayva, “Yine bir gün bir kızla çıkıyoruz. 4 yıl arkadaşlığımız sürdü. Kızla evlenmeye karar verdik. Kız babasına ‘Lokman’la evleneceğim’ deyince babası kalp spazmı geçirmiş. Adamın durumunu düşündüm hak vermiyorum ama anlıyorum. İnsanlar oğluyla kızıyla övünür. Damadıyla geliniyle övündüğü gibi. Adam benim neyimle övünsün. ‘Benim bir damadım var yüzde 100 kör’ mü diyecek. Bazıları da diyor ki milletvekili olacağını bilseydim ben kızımı verirdim. Ee diyorum,

yanlış ata oynamayacaksın. Durum kötüye gidiyor, kız üzülüyor. Bu iş olmayacak dedim. Ama şimdiki hatun çok cesur. Ailesine ben Lokman’la evleneceğim dediğinde bir sürü itiraz etmişler. Eşim vermezseniz kaçarım demiş. Sanki ben kaçıracakmışım gibi. Nereye götüreceksem? Beni kaçıracak lazım” dedi.

Konuşmasının son bölümünde, engellilerin bugüne kadar şişenin içine tıkılmış pire misali hiçbir şey yapamayacaklarına inandırıldığını söyleyen Lokman Ayva, “Engelli insanları pire haline getirdiler. Engelliler eğitim göremeyeceğine, çalışamayacağına, sokağa çıkamaycağına, yuva kuramayacağına inanmaya başlıyorlar. Sonra kendi içinde öldüren bir mekanizma oluşuyor. Eğitim Her Engeli Aşar Kampanyası ile bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bu ülkenin kaderini değiştiren arkadaşlarımızın bunu

değiştireceğine inanıyorum” dedi.

Beyaz Gazete

Bir cevap yazın