Okul Projesiyle Atılan İlk Adım Engellilere Umut Oldu

Okul Projesiyle Atılan İlk Adım Engellilere Umut Oldu

Okul Projesiyle Atılan İlk Adım Engellilere Umut Oldu

İzmir Çiğli İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi Öğrencilerinin, Bir Okul Yarışmasından Yola Çıkarak Geliştirdikleri…

İzmir Çiğli İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencilerinin, bir okul yarışmasından yola çıkarak geliştirdikleri ‘Engelaş’ adlı kasnak düzeneği projesi, sadece engelli ve yatalak hastaların el becerilerini geliştirme ve üretkenliklerini artırmakla sınırlı kalmadı, öğrencileri seri üretime yönlendirdi.

Projeleriyle Ege Bölge birinciliğini kazanan öğrencilerin yeni hedefi, 22-26 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Türkiye elemelerinde dereceye girseler de giremeseler de, Engelaş’ın patent hakkını alarak seri üretime başlayabilmek.

Proje sahibi öğrenciler ve danışman öğretmenleri, yarışmayla ilgili süreç tamamlandıktan sonra, gündelik hayata geçirmeyi planladıkları Engelaş’ı piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Şu an yaklaşık 250 liraya mal olan Engelaş’ın maliyetinin, seri üretime geçildikten sonra yarı yarıya düşmesi öngörülüyor.

AA muhabirine projeleri hakkında bilgi veren okul öğrencisi Elvan Dizdar, projeyi El Sanatları Teknolojisi ile Grafik ve Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin birlikte hazırladığını belirterek, ‘El Nakışları Engel Tanımaz’ sloganıyla yola çıktıklarını, amaçlarının hem engelli ve yatalak hastaları üretime kazandırmak hem de el nakışlarını yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Projeye konu olan portatif, hareketli el nakışı kasnağının ve kasnak düzeneğinin kendi etrafında 360 derecelik dönüş yapabildiğini, boyunun ayarlanabildiğini, sağ ve sol el kullanımına uygun olduğunu anlatan Dizdar, kullanacak kişi için pozisyon ayarlandıktan sonra kasnağın sabitlendiğini söyledi.

Dizdar, Engelaş’ı Karşıyaka Rehabilitasyon Merkezi’nde denediklerini ve oradaki engellilerin fikirlerini alarak geliştirdiklerini aktararak, Engelaş’ı, nakış kitabı okunabilmesi, nakış çizilebilmesi için ayrı bir aparatla desteklediklerini ifade etti.

Proje Danışmanı öğretmen Seray Koz da projelerini hazırlarken, Engelaş’ın test edilmesinde engelli vatandaşlardan öneri aldıklarını, onların talepleri doğrultusunda projeyi geliştirdiklerini anlattı.

Engelli vatandaşların projeyi görünce ‘Bizim için böyle bir şey daha önce hiç yapılmamıştı. Çok şaşırdık ve mutlu olduk’ dediklerini aktaran Koz, Engelaş’ın sadece engelli ve yatalak hastalar için değil, yer darlığı bulunan okul atölyeleri için de yararlı olacağını belirtti.

Koz, projenin 75 günde tamamlandığını, yarışma bittikten sonra Engelaş’ın patentini alıp meslek odalarıyla işbirliği içinde hayata adapte etmek istediklerini söyledi.

Haberler

Bir cevap yazın