Özürlü ablama işine yakın ev alacağım

Var mısın Yok musun’da rekor kırarak ve 500 bin lirayı kazanan Ülkühan, parayı ailesi için kullanacak. 560 lira maaşlı işinden yarışma için ayrılmak zorunda kalan Ülkühan, ‘Özürlü ablam 4 saatte işe gidiyordu. İlk iş ona ev alacağım’ dedi.

 

 

9 ay boyunca 130 yarışmada yarışan Ülkühan Yılmaz kazandığı parayı nasıl değerlendireceğini Akşam’dan Erçin Dağ Eysen’e anlattı. 

Ne iş yapıyordunuz?

560 TL maaşla bir iş yerinde çalışıyordum. Fakat yarışma başlayınca, verimli olmadığımı, işe vakit ayırmadığımı söyleyip beni istifaya mecbur bıraktılar. Hastalığımdan da rahatsız oldular. 6 ay işsiz kaldım. İlk yarışmada 50 bin TL kazandım. Çok iyi paraydı.

Peki ikinci yarışmada tekrar o koltuğa oturacağınızı düşündünüz mü?

Hayır asla. Biz yeni yarışmacılara moral olmak için orada bulunuyorduk. Fakat 500 bini alan çıkmayınca Acun 50 bin TL ve altında kazananlar arasında çekiliş yapmamızı istedi. Kurada adımın çıkması hayatımın dönüm noktasıydı.

O gece neler yaşadınız?

Bu bir şanstı ve değerlendirmek zorundaydım. Sadece kendimle ilgili hayallerim olsaydı 128 bin çok iyi bir paraydı ama benim yapmak istediklerime yetmiyordu. Ailem, almam konusunda baskıya başladı. Ömer Hocam ve Evren ‘devam et’ dedi. 500 bin olacağını da düşünmemiştim. ‘O kadar da şanslı bir adam değilim’ diyordum.

Ama o kadar şanslıydınız…

Gözümü kararttım ve kutuya gittim. Bu stresi tarif edemem. Yarışma bitti 2 gün oldu ama hala kendime gelemedim.

500 bin TL ile ne yapacaksınız?

Şu an Hadımköy’de ablama özürlü kontenjanından çıkan TOKİ evinde oturuyoruz. Ablam Aksaray’daki işine 4 saatte gidiyor. Bu sorunu çözeceğim. 10 kardimden ihtiyacı olanlarla parayı paylaşacağız. Benim hiçbir hayalim yok. Sadece bir araba almayı düşünüyorum. Lüks değil, kendi ölçülerime göre bir şey alırım. İnsanın yaşadıkları insanları törpülüyor.

Üzerimden büyük bir yük kalktı

ACUN Ilıcalı Ülkühan’ın kazandığı 500 bin ile üzerinden büyük bir yük kalktığını söyledi.

500 bin TL’yi sonunda verdiniz. Neler hissediyorsunuz?

Var mısın Yok musun tarihinde 500 bin vermek en büyük hedefimdi. O açıdan çok mutluyum. 500 bin vermek için kutuları 10’a kadar çıkarmıştık. Birisinin alma ihtimali de yükselmişti. Ülkühan’a nasip oldu ve üzerimden büyük bir yük kalkmış oldu. ‘Ohh be’ diyorum.

Ülkühan’ın kazanacağını tahmin ediyor muydunuz?

Aslında Metin’in kazanacağını tahmin ediyordum. Metin kutusuna gitti ama maalesef kutusundan mavi çıktı. Ülkühan pek bir kutusuna gidecek duruş sergilememişti. Yarışma öncesi ‘Çok heyecanlıyım ve gece hiç uyumadım’ demişti. Onun için teklifi kabul eder diye düşünmüştüm. Bugüne kadar şans yüzüne gülmemiş ve kazanacağını tahmin etmiyordum.

Son iki kutuya kaldığı zaman siz ne hissediyordunuz?

Son günlerde hislerim çıkmıyordu. Birkaç kez yanıldım. 500 bin üst üste açtırınca açmamaya başlamıştım. Açıkçası kutu açmaya elim pek gitmiyordu. Birbuçuk senedir kendisini tanıyorum kazanması mutlu etti.

Peki Var mısın Yok musun yarışması sona erdi mi?

Aslında dün yayın akışında vardı. 500 bin verdiğimiz için yarışmayı yapmadık. Sadece özel bir durum olacak o da finalimiz olacaktır. Bugüne kadar yaklaşık 23 milyon TL para verdik. 500 bini vermeme mantığa aykırı bir durumdu. Bugün 23 buçuk milyon TL oldu.

Evlilik defterini kapattım

Ülkühan Yılmaz Kayseri’nin bir köyünde dünyaya geldi. 10 kardeş olan Ülkühan annesini ve babasını küçük yaşta kaybetti. İlkokulu köyde okuyup İstanbul’a geldi ve çalışmaya başladı. Beyninde tümör çıkan Yılmaz, 2004 ve 2008 yıllarında ameliyat oldu.

Evlilik defterini kapattığını söyleyen Ülkühan, ‘İkinci ameliyatı olmadan önce bir ilişkim vardı. Fakat 3 – 4 ay düşündükten sonra ayrılmaya karar verdim. Ardımda dul bir eş bırakmak istemedim. Evlilik olayını rafa kaldırdım’ dedi.

 

Hürriyet

Bir cevap yazın