Özürlü Envanteri Değerlendirme Toplantısı

Karabük Özürlü Envanteri Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Karabük’te yaşayan özürlülerin envanterinin oluşturulması ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi ulusal veri tabına aktarılması amacıyla başlatılan Karabük Özürlü Envanteri Projesi değerlendirme toplantısı, Vali Nurullah Çakır ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi Daire Başkanı Abdullah Güven’in de katılımıyla Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Nurullah Çakır, Türkiye’de ilk defa Karabük İlinde gerçekleştirilen bu projenin diğer illere de örnek olacağını belirterek, “Türkiye’de korunmaya muhtaç kesimler için yapılabilecek bir çok proje ve iş olmasına karşın, elimizde güncel ve tam anlamıyla senkronize bir veri tabanının olmadığını görüyoruz. Özürlüler İdaresi Başkanımızın göndermiş olduğu ekip ve bizim oluşturduğumuz ekip bu anlamda ilk çalışmaları başlattı. Bugün, başlatmış olduğumuz bu Özürlü Envanterinin oluşturulması ve ulusal veri tabanına aktarılması projesinin, dünden bugüne gelinen aşamasını, olumlu ve olumsuz yönlerini, eksikliklerimizi bir kez daha gözden geçireceğiz. Ben Cumhuriyetimizin 86. yılında özürlülerimize, engellilerimize yönelik böyle bir uygulama için yola çıkmış olan Cumhuriyet Kenti Karabük’le bir kez daha gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Projemizin amacına ulaşması dileğiyle, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Nurullah Çakır’ın konuşmasının ardından bir konuşma yapan Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven Türkiye’de belli alanlarda zaman zaman aksamalar yaşandığını ve sorunların biriktiğini, ama bugün gelinen noktada Türkiye’de yeni bir sürecin başladığını ifade ederek, “Merkezde Özürlüler İdaresi Başkanlığı olarak biz 2007 yılından buyana Özürlüler Veri Tabanını geliştiriyoruz. Ama yerelde de veri tabanımızı güçlendirecek, anında birbirimize bilgi aktarabileceğimiz sistemlerin kurulması gerektiğini düşündük. Karabük Veri Envanteri çalışması da bu anlamda örnek bir çalışma olması hasebiyle gerçekten önemli ve anlamlıdır. Dolayısıyla bu projenin başarıya ulaşması bir anlamda Karabük’te planlamaların, projelerin doğru yapılmasına, hizmetlerin etkin bir şekilde verilmesine hizmet edeceği gibi, Türkiye’nin diğer İllerine de örnek olabilecektir. Ben bu çalışmaya katkı veren başta Valimiz olmaz üzere herkese teşekkür ediyorum” diye söyledi.

Toplantıda yapılan konuşmaların ardından Proje sorumlusu Nursel Kurban tarafından katılımcılara Karabük Özürlü Envanterin gelinin son nokta konusunda bilgiler verildi.

Medya73.com

Bir cevap yazın