Özürlü kızın 3 yıl önce ödenen maaşı faiziyle geri isteniyor

Özürlü kızın 3 yıl önce ödenen maaşı faiziyle geri isteniyor

Özürlü kızın 3 yıl önce ödenen maaşı faiziyle geri isteniyor

Malatya’da yaşayan ve yüzde 70 oranında zihinsel engelli olan 19 yaşındaki Hilal Harputlu’ya ödenen özürlü maaşı babasının…

Malatya’da yaşayan ve yüzde 70 oranında zihinsel engelli olan 19 yaşındaki Hilal Harputlu’ya ödenen özürlü maaşı babasının bir işte sigortalı çalışması nedeniyle kesildi. Genç kıza, 3 yıl önce ödenen 4 aylık maaş da faiziyle geri istedi.

Bir akaryakıt istasyonunda oto lastik tamiri işçisi olarak çalışan Mehmet Akif Harputlu, yaptığı açıklamada, ikisi özürlü üç kız, 6 çocuğu bulunduğunu söyledi.

Kızlarından 16 yaşındaki Zeynep ile 19 yaşındaki Hilal’in yüzde 70 oranında zihinsel engelli olduğuna ilişkin Malatya Devlet Hastanesinden raporlarının bulunduğunu ifade eden Harputlu, 2007 yılında kızlarına özürlü maaşı bağlanması için başvuruda bulunduklarını, kızlarından Hilal’e maaş bağlandığını belirtti.

2007 yılında üç ayda bir 420 TL olmak üzere 4 kez maaş aldıklarını bildiren Harputlu, 2008 yılı içinde maaşın kesildiğini, yeniden başvuru yaptıklarında devlete borçlu olduklarını anladıklarını, şu anda 3 yıl önceki 4 maaşın SGK tarafından faizi ile geri istendiğini söyledi.

-”CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’A MEKTUP YAZARAK YARDIM İSTEDİM”-

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendilerine yapılan tebligatta, sigortalı bir işte çalıştığının anlaşıldığını ve bu sebeple haksız yere maaş alındığının yazıldığını dile getiren Harputlu, şöyle konuştu:

”Başbakanlık İletişim Merkezi yoluyla sorunumuzu dile getiren bir müracaata bulunduk. Bir süre sonra gelen yanıtta sigortalı çalıştığım için maaşın kesildiği belirtildi. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan tebligatta da aldığımız maaşın faiziyle geri ödenmesi gerektiği bildirildi. Tebligata göre, aldığımız 4 maaş yüzde 50 faizle defterdarlığa yatırılması gerekiyor.”

Paranın geri ödemesinin istenmesi nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden Harputlu, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına mektup yazarak yardım istediğini kaydetti.

Harputlu, ”Malatya Valiliğine giderek durumumu anlattım. Valilikteki yetkililer bana ölsem dahi bu parayı yatırmak zorunda olduğumu, yapabilecekleri bir şeyin olmadığını söyledi. Yetkililerden yardım bekliyorum. Bir akaryakıt istasyonunda işçi olarak çalışıyorum ve gelirim çok düşük” dedi.

-”MAAŞ BAĞLANIRKEN DE BABA SİGORTALIYMIŞ”-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Malatya İl Müdürü Metin Sümer, yaptığı açıklamada, babadan ödenen paranın faiziyle geri istendiğini doğrulayarak, ”Çocuğa özürlü maaşı ödenirken de babanın SSK’lı olduğu görülüyor. Bu nedenle maaşın geri istenmesi normal” dedi.

Bir cevap yazın