Şafak öğretmen sesini duyurmak istiyor

Şafak öğretmen sesini duyurmak istiyor

Şafak öğretmen sesini duyurmak istiyor

Osteosarkom hastalığıyla mücadele eden ve söz konusu hastalıkla ilgili ilaçların doz olarak limitini doldurması, Türkiye’de tedavisinin yapılamaması

Osteosarkom hastalığıyla mücadele eden ve söz konusu hastalıkla ilgili ilaçların doz olarak limitini doldurması, Türkiye’de tedavisinin yapılamaması nedeniyle çareyi yurtdışında arayan Türkçe öğretmeni Şafak Bay Kafkas Haber Ajansı’na ( KHA ) konuştu.

Ankara Güvenpark’ta oturma eylemi ve açlık grevi yapan Şafak öğretmen KHA aracılığıyla yardım istedi.

Türkiye Şafak öğretmeni Beyazıt Öztürk’ün programında tanıdı. Uğur Dündar, Yılmaz Özdil ve Gülben Ergen’in katıldığı gecede söz alan genç öğretmen, üniversite öğrencisiyken yakalandığı kemik kanseri nedeniyle sol bacağını kaybettiğini öğretmenlik için atama beklerken hastalığının nüksettiğini, sadece yaşamak istediğini söylemişti.

Bu sözler üzerine hem programlardakiler hem ekran karşısındakiler duygu dolu anlar yaşadı. Gülben Ergen’in “Senin için ne yapabilirim” sözlerine, “Maddi yardım istemiyorum” cevabı vererek herkesi şaşırtan Şafak, yaşamı azmiyle kendine hayran bıraktı. Gülben Ergen’den İstanbul’da konser, Dündar ve Özdil’den destek sözü alan, hayata türkülerle tutunan genç adam için Mersin’de sanatçılar bir araya gelmişti.

5 yıldır atanamayan Türkçe öğretmeni Şafak Bay, yakalandığı kanser hastalığının tedavisi için gerekli olan 750 bin TL’yi bulmak amacıyla süresiz açlık grevi ve oturma eylemi yapıyor.

5 yıldır atanamayan Türkçe öğretmeni kanser hastası Şafak Bay, tedavisi için gerekli olan 750 bin TL bulunamayınca yetkililere sesini duyurmak için Güvenpark’ta oturma ve açlık grevi eylemi yaptı.

Bay, yaptığı açıklamada, 5 yıl önce yakalandığı kemik kanseri hastalığının tedavisi için ABD’ye gitmesi gerektiğini belirtti. Amerika’ya gitmek için vize sorunu yaşadığını ifade eden Bay, “Haftalardır vize bekliyorum, fakat bir türlü sonuç alamıyorum. Burada tedavimi olumsuz sonuç vererek kestiler. Doktorum tedavimin mümkün olmadığını, ilaçlarımın Türkiye’de bulunmadığını, Amerika’da tedavi olabileceğimi belirtti.

Sağlık Bakanlığı Amerika’ya gidip muayene olduktan sonra gerekli ilaçların isimlerini Türkiye’ye teslim etmem gerektiğini belirttiler, Türkiye’de bu ilaçların olmadığı onaylandıktan sonra Amerika’da tedaviye başlayabileceğimi söylediler” dedi.

ÖLÜME YAKLAŞIYORUM

Şafak Bay, akciğerindeki ve kalçalarındaki tümör nedeniyle nefes almakta zorlandığını ve bel ağrısından uyumadığını vurgulayarak, şunları kaydetti,“Benim ölümüm geldi, tedavimin biran önce gerçekleşmesi gerekiyor. Amerika’daki kanser merkezinden yaklaşık 750 bin civarında bir masraf ile tedavi olabileceğim belirtildi. Bunun için bir an önce para ve Sağlık Bakanlığı’nda rapor gerekiyor. Ancak benim o prosedürü bekleyecek vaktim yok çünkü çok kötüyüm. Şuan yaşamam bile mucize. Birçok televizyon programına çıktım ancak gereken desteği bulamadım. Türkiye Barolar Birliği (TBB) eski Başkanı Özdemir Özok’a Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan çıkan özel bir izinle bu rapor verildi. Kendisi tedavi oldu fakat şu halimle bana rapor hala verilmiyor. Taleplerimin karşılanması için de süresiz açlık grevi başlattım. Abdi İpekçi Parkı’nda bu grevime devam edeceğim.” diye konuştu.

(TY-BA-S) MERKEZ (KHA) TOLGA YÜCE

Kars Haber

Bir cevap yazın