Uzanacak Yardım Eli Bekliyorlar

Uzanacak Yardım Eli Bekliyorlar

Uzanacak Yardım Eli Bekliyorlar

Doğuştan Zihinsel ve Yürüme Engelli 12 Kişi Uzanacak Yardım Eli Bekliyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde doğuştan zihinsel ve yürüme engelli 12 kişi uzanacak yardım eli bekliyor. Manavgat’a 15 kilometre uzaklıktaki Yukarışıklar köyünde yaşayan farklı yaş gurubundaki engellilerin öncelikli ihtiyaçları ise tekerlekli sandalye.

Yukarışıklar Muhtarı Ali Özkan, köylerinde akraba evliliği ve değişik nedenlere bağlı doğuştan zihinsel ve yürüme engellilerin güç şartlarda yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi.

Ailelerin farklı yaş grubundaki çocuk ve gençlerin bakımında büyük fedakârlık gösterdiğini belirten muhtar Özkan, ancak dışarı çıkabilmeleri için acil olarak tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

12 engellinin köy içinde dolaşabilmesi için “Bir Elinde de Sen Tut / Tekerlekli Sandalye ile Destek Ol” kampanyası başlattıklarını belirten Özkan, “Köyümüzde 12 farklı yaş grubundaki çocuğumuz doğuştan zihinsel ve yürüme engelli. Aileler zor da olsa fedakârlık göstererek bakımlarını en güzel şekilde yapıyor. Fakat tekerlekli sandalye olmadığı için ev dışına çıkamıyorlar. Hayırsever vatandaşlarımızda 12 çocuğumuza tekerlekli sandalye alarak aileleri sevindirmesini arzuluyoruz. Hayırsever ve duyarlı vatandaşlarımızın kampanyamıza ilgi göstereceğine inanıyorum. Gerçekten bakımları çok zor. Ayrıca altını ıslatan çocuklar için hazır beze ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Yukarışıklar köyündeki 12 engelliden ikisinin annesi Nuriye Nur, 25 taşındaki kızı Şükriye Nur’un yatalak olduğunu ve sürekli altını ıslattığı için bez bulmada zorlandığını belirtti.

Oğlu Tunahan (23) ile kızı Şükriye(25)’nin zihinsel engelli olduğunu belirten anne Nuriye Nur, çocuklarının bugüne kadar hiç konuşamadıklarını ifade etti.

Nur, “Oğlum Tunahan zihinsel engelli olduğu için ev dışına çıkarıldığında sürekli kontrol edilmek zorunda. Kızım Şükriye ev dışına çıkamıyor. Sürekli ev içinde yaşıyor. Tekerlekli sandalye olsa köy içinde gezdirebilirim. Çocukların bakımı zor. Hasta olduğum zaman çocuklarıma bakmada zorlanıyorum.” diye konuştu.

Manavgat Özel Esma Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Şerafettin Çetin, Türkiye’de halen engelli çocuklarını ev dışına çıkarmayan aileler olduğu için net özürlü sayısının tespit edilemediğini söyledi. Çetin, rehabilitasyon merkezinde engellilerin topluma kazandırılması adına dünya standartlarında eğitim ve öğretim verdiklerini kaydetti.

Bir cevap yazın