Vinçle gelen özgürlük

Vinçle gelen özgürlük

Vinçle gelen özgürlük

Doğuştan iki kolu olmayan, bir bacağında protez bulunan psikolog İlknur Peder evine ve işyerine girip çıkabilmek için yaptırdığı özel vinci kullanıyor

Doğuştan kolları dirseklerinden itibaren olmayan, bir bacağında protez bulunan İzmirli psikolog İlknur Peder (33), oturduğu apartmanın 1. katındaki işyerine ve 2. katındaki evine, kendisi için özel imal edilen vinç yardımıyla girip çıkabiliyor. Bayraklı ilçesindeki apartmanının asansörü 1. kattan başlayan Peder, merdivenleri çıkamadığı için apartman yönetimine binanın dışına asansör yapılması için talepte bulundu.

ESTETİĞİ BOZULUR

Ancak yöneticilerin ‘estetiği bozulur’ gerekçesiyle karşı çıkması üzerine harekete geçen Peder, apartmanının 1. katındaki işyerinin balkonuna vinç yaptırdı. Bunun için 13 bin lira ödeyen Peder, her gün mahalle sakinlerinin meraklı ve şaşkın bakışları arasında evinden asansörle işyerine, işyerinden de vincin sandalyesine oturarak 5 metre aşağıya, sokağa iniyor. Peder, işi bitince evine dönmek için de aynı yöntemi tekrarlıyor.

İzmir’in Bayraklı ilçesi 263 Sokak’taki Peder Apartmanı’nda ailesiyle yaşayan Psikolog İlknur Peder, doğuştan gelen engellerin yanı sıra geçtiğimiz Ocak ayında da bir kaza yaşadı. Peder’in sol bacağında minisküs yırtığı oluştu. O ana kadar kendi başına işlerine yapıp, yürüyebilen Peder, kaza nedeniyle tek başına yürüyemez hale geldi. Apartmandaki asansörün zemin kata inmemesi nedeniyle 2. kattaki evinden dışarı çıkamayan Peder, apartman yönetimine kaldıkları binanın dışına asansör yapılması önerisinde bulundu. Böylece hiç merdiven çıkmadan evine girip çıkabilecekti. Ancak apartman yönetimi engelli komşudan gelen bu teklifi, “Binanın estetiği bozulur” gerekçesiyle kabul etmedi.

13 BİN TL TUTARINDA

Apartman yöneticilerinin desteğini alamayan İlknur Peder, 4 ay boyunca eve hapsoldu. Dışarı çıkmanın çarelerini aramaya başlayan Peder’in yaptığı araştırmalar sonucunda bulduğu Çiğli’deki bir firma, 1. kattaki işyerinin balkonuna vinç imal etti. Firma çalışanları, Mayıs ayında büyük bir vinç yardımıyla, vinci balkona monte etti. Peder, bir koltuk, uzaktan kumanda ve motordan oluşan 13 bin TL değerindeki vinç sayesinde özgürlüğüne kavuştu. Her gün vincin sandalyesine oturup kumanda cihazı yardımıyla birinci kattaki işyerinin balkonundan 5 metre aşağıya inen Peder, işlerini halledip döndüğünde aynı işlemleri tekrarlayarak binaya giriyor.

Vince binerken korktuğunu ancak apartmandan dışarıya çıkmak için bu yöntemden başka bir çaresi olmadığını belirten Peder, “Minisküs yırtığı yüzünden tek başıma ayağa kalkıp yürüyemiyorum. Bina dışına asansör yapılması konusunda Bayraklı Belediyesi ile görüştüm. Belediye projeye onay verdi. Ancak bu işlemler uzun sürecekti. Aylardır evime hapsolmuştum. Daha fazla dayanamadım. Toplumumuz ne yazık ki engellilere gereken duyarlılığı göstermiyor. Vince her binişimde korkuyorum ama başka çarem yok. Dış dünyamla bağlantımı bu cihaz kuruyor” dedi.

HABERİM YOKTU

Bayraklı Belediyesi Yapı Ruhsat Şefi Şengül Özdemir, balkonuna vinç kuran bir kişiye ilk defa rastladığını söyledi. İlknur Peder’in belediyelerine apartman dışı asansör kurulması için başvurduğunu anlatan Özdemir, “Bu asansörün yapılması için belediyemizde bir komisyon toplandı. Komisyon asansörün yapılabileceğine karar verdi. Ancak İlknur Peder balkonuna vinç yaptırmış. Bundan haberim yoktu” dedi.

Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Sekreteri Melih Yalçın ise, İzmir’de balkona yerleştirilen bir vince daha önce hiç rastlamadığını ifade ederek, “Yurtdışında bunların örnekleri var. Burada önemli olan vinci kullanan kişinin can güvenliğinin en iyi şekilde korunması. Bu yüzden vincin kalite belgesinin bulunması ve Avrupa Birliği standartlarında üretilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Dairelerimiz değer kaybeder”

Apartman yönetimi ise apartman sakinlerinin büyük çoğunluğunun binanın dışına yapılacak asansör projesini onaylamadığını belirterek şöyle konuştu: “Projenin maliyeti 45 bin TL’yi buluyordu. Ancak apartman sakinleri asansörün yapılmasına destek olmak istemedi. Bazıları, ‘Dairelerimiz değer kaybeder’ dedi.”

Yeni Asır, hikayesini 2007’de yayınladı

İlknur Peder’in engelli durumuna rağmen üniversiteyi bitirme öyküsü ‘Üniversiteye ayağıyla okuyup psikolog oldu’ başlığı ile 2007 yılında Yeni Asır’da haber olmuştu. 8 yıllık ilköğretim okulunu 1 yılda, liseyi 2.5 yılda tamamlayan Peder, 23 yaşında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazandı. Gösterdiği yoğun çaba ile 5 yıl içinde üniversiteden psikolog olarak mezun olmayı başardı. İlknur Peder, bir süre önce eşinden ayrıldı.

Bir cevap yazın