‘Yeter Artık Kurtarın Beni’

'Yeter Artık Kurtarın Beni'

‘Yeter Artık Kurtarın Beni’

Gaziantepli 80 yaşındaki, görme engelli, şeker ve böbrek hastası Mahmut Bilgin, ‘elektrik hırsızlığı’ suçlamasıyla halen cezaevinde yatıyor.

İşte bu drama bir yenisi daha eklendi. Aynı suçlamayla 6 ay 28 gün hapis cezası alan diyaliz hastası Şevket Kaya dün, jandarma tarafından getirildiği diyaliz merkezinde isyan etti. Ülkeye çağ atlattığını iddia eden iktidarın bir an önce bu insanlık ayıbına el atması  gerekiyor…

 

8 yıldır böbrek hastası olan ve diyalize bağlanan görme engelli, 48 yaşındaki Şevket Kaya, yaklaşık 2 hafta önce kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Diyalize bağlanmak için Jandarma tarafından hastaneye getirilen talihsiz adamın acil yardıma ihtiyacı var.

 

Bahçelievler Mahallesi’nde oturan bir gözü görmeyen diğer gözü de yüzde 40 oranında işlevini yapan ve iki dizkapağındaki rahatsızlık nedeniyle yürüyemeyen Şevket Kaya’ya, TEDAŞ tarafından 2007 yılında kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla dava açıldı. Dava sonucu Şevket Kaya 6 ay 28 gün kesinleşmiş hapis cezasına çaptırılarak 15 gün önce cezaevine konuldu. 25 yıldır şeker hastası olan ve 8 yıldan buyana da haftada 3 gün diyalize bağlanan Şevket Kaya, öğlen saatlerinde yine diyalize bağlanmak için Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi’ne cezaevi aracıyla getirildi. Yürekleri sızlatan bu insanlık ayıbının sona ermesi isteniyor.

 

“YARDIM ÇIĞLIĞI”

 

Oğlu 20 yaşındaki Mehmet Emin Kaya ve diğer askerlerin de yardımıyla hemen kaldırılan Kaya tekrar tekerlekli sandalyeye oturtularak, diyaliz merkezine götürülürken “yeter artık kurtarın beni” sözlerinde bulundu. Şevket Kaya’nın oğlu Mehmet Emin Kaya, babasının tüm engellerine rağmen cezaevinde kendi imkânlarıyla ihtiyacını giderdiğini belirterek, “Babamın bir gözü görmüyor, diğer gözü de yüzde 40 oranında görüyor. Bir kulağı duymuyor ve belden aşağısı tutmuyor. Haftada 3 gün diyalize gelmek zorunda. Çok zor durumda. Zaten maddi imkânımız olsaydı elektrik borcunu yatırıp bu eziyeti yaşamasını istemezdik. Yetkilerden bize yardımcı olarak babamı cezaevinden çıkarmalarını istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın