Zihinsel engelli çocuk ‘çok yer kapladığı’ için minibüsten indirildi

Zihinsel engelli çocuk 'çok yer kapladığı' için minibüsten indirildi

Zihinsel engelli çocuk ‘çok yer kapladığı’ için minibüsten indirildi

Yalova’da, 6 yaşındaki zihinsel ve ortopedik engelli kızıyla bindiği minibüsten ‘çok yer kapladıkları’ gerekçesiyle…

Yalova’da, 6 yaşındaki zihinsel ve ortopedik engelli kızıyla bindiği minibüsten ”çok yer kapladıkları” gerekçesiyle indirildiğini iddia eden anne, şoför hakkında suç duyurusunda bulundu.

Spastik Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Arslanhan ile Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına giden anne Filiz Yıldırımkaya, minibüs şoförü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazetecilere, 19 Haziranda Çiftlikköy ilçesinden Yalova kent merkezine gitmek için özürlü kızıyla minibüse bindiklerini belirten Yıldırımkaya, olayı şöyle anlattı:

”Minibüse bindikten bir süre sonra şoför, çocuk arabasını kapatmamı ve çocuğu da kucağıma almamı söyledi. Ancak çocuk arabası özürlü kızıma göre ayarlandığı için bunun mümkün olmadığını belirttim. Bunun üzerine şoför sinirlenip minibüsü durdurdu. Araçtan inmemizi isteyince neye uğradığımızı şaşırdık. Çaresiz araçtan inmek zorunda kaldık.”

Yıldırımkaya, engelli kızı ile bu tarz benzer durumlarla daha önceleri de karşılaştığını dile getirerek, minibüsten böyle bir gerekçeyle indirilmelerinin ise insanlık dışı bir muamele olduğunu savundu.

Filiz Yıldırımkaya, ilerleyen günlerde minibüs şoförü hakkında ”kişisel ayrımcılık suçlaması” ile dava açacağını bildirdi.

Yıldırımkaya’nın avukatı Kadir Çalışkan da ortada bireysel hak ve özgürlükler anlamında işlenen bir suç bulunduğunu belirterek, ”Eşitlikler ilkesi burada açıkça ihlal edilmiş. Özürlü vatandaşlarımıza yönelik bu tarz uygulamalar maalesef başka illerde de oluyor. Buradan çıkacak sonuç, bu tarz olayların yaşanmaması için örnek teşkil edecektir” dedi.

Bir cevap yazın