Son Yazılar

<strong>İşitme Kaybınıza İşitme Merkezlerinde Çare Bulabilirsiniz!</strong> Wollex W807 – Hafif Akülü Tekerlekli Sandalye Engelsiz tuvalet çözümlerinde akla ziyan durumlar Akülü Tekerlekli Sandalyeler Engelliler Haber Sitesi: Akıllı Koltuk Değnekleri Suadiye’de Güvenilir ve Uzman Erkek Kuaförü: Gent’s İstanbul Urfabir Haber Ajansı Güncel Urfa Haberleri: Baraj Futbolcular için Hayati Derecede Önemli: Koruyucu Maske Nedir? 2022 Ağustos Ayı Evde Bakım Maaşı Yattı mı? Yatan iller Hangileri?

Ayak sağlığı alanında yaşanan en yaygın hastalıklardan biri olan tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalık olup dikkat edilmediği takdirde başka hastalıkların oluşmasına ortam hazırlıyor. Net bir şekilde görülemeyen ve ayakta, elde sinsi bir şekilde ilerleyen tırnak mantarı, tırnağa iyice yerleştikten sonra kendini gösterir. Onikomikoz adı verilen bir enfeksiyon olan tırnak mantarı Dermatofit denilen organizmalar tarafından oluşturulur.

Yavaş yavaş oluşan tırnak mantarı, tırnak üzerinde yeşil, kahverengi, sarı gibi renklerin oluşması tırnağın pul pul kalkması ile kendini gösterir. Tırnak altında kir birikmesi, temiz tutulmaması, yanlış tırnak kesimi, ayak kokusu, ayak bakımsızlığı gibi nedenlerle oluşan mantarın tedavisi mümkün. Tırnak mantarı tedavisi el ve ayakları için farklı yollar ve ilaçlara çözülür.

Uzman bir doktor kontrolünde yapılacak olan tırnak mantarı tedavisi 2 – 3 ay gibi kısa bir sürede ortadan kalkıyor. Merhem, hap gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanan bu tedavi sürecinde ayak bakımına da maksimum özen gösterilmeli.

Ayaklar her gün düzenli olarak yıkanmalı. Ayakların terlememesi için sandalet, terlik gibi ayağın nefes alabileceği gibi ürünler kullanılmalı, gerekirse aynı gün içerisinde çoraplar 2 defa değiştirilmeli, bulaşıcı olduğu için toplu alanlarda ortak malzemeleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Tırnak mantarı genellikle diyabet hastaları, atletler, bağışıklık yetersizliği olanlar, 65 yaş ve üzeri, çok terleyen kişilerde görülür. Bu kişilerin ayak mantarı konusunda daha çok dikkatli olup yukarıda belirtilen sorunların oluşması durumunda tırnak mantarı tedavisi alanında uzman kişilerden yardım alması gerekir.