Türk doktorlar kanser aşısı buldu

Türk doktorlar kanser aşısı buldu

Türk doktorlar kanser aşısı buldu

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Akbulut, göğüs, akciğer ve kalın bağırsak kanserlerinin…

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Akbulut, göğüs, akciğer ve kalın bağırsak kanserlerinin kök hücrelerine ulaşarak, bu hücreleri yok edecek yeni bir aşı bulduklarını açıkladı.

AÜ bünyesinde kurulacak Kök Hücre Enstitüsü Mükemmeliyet Merkezi bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Akbulut, Türkiye’de bazıkansertürlerine karşı geliştirilen yeni bir aşının duyurusunu yaptı. Kök Hücre Enstitüsü’nde yapılan çalışma ile kanserin ana kaynağı olan kök hücreyi ortadan kaldırmayı planladıklarını bildiren Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdiye kadar bazı hastalıklardaki kanser kök hücrelerini bulduk. Biz kendi laboratuvarlarımızda bunları tanımlayıp onlara karşı aşı geliştirdik. Bir aşımız için Amerika’daki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden izin aldık. Burada üretim imkânı olmadığı için aşının Amerika’da üretimi yapılıyor. 2011 ortalarında meme ve kolon kanserinde kök hücreyi hedefleyen aşı çalışmalarına başlayabileceğiz. İlk aşamada başka tedavi seçenekleri bulunmayan gönüllü 20 meme ve kolon kanseri hastasında denenecek. Hayvan araştırmalarında yüzde yüz başarı sağlandı.”

Danıştay iptal ettiği için Türkiye’de etik araştırma yönetmeliği olmadığını hatırlatan Akbulut, bu nedenle araştırmanın yapılamadığını aktardı. Prof. Dr. Hakan Akbulut, buldukları aşıyla bağışıklık hücrelerini eğiterek kanserin kök hücresini tanıyacak hale getirdiklerini ifade ediyor.

Bir cevap yazın