Ayvalık’ta Engellilere Sportif Terapi

Ayvalık'ta Engellilere Sportif Terapi

Ayvalık’ta Engellilere Sportif Terapi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir spor salonu işleten çift, ilçede yaşayan engellilere ücretsiz olarak salonlarının kapılarını açtı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir spor salonu işleten çift, ilçede yaşayan engellilere ücretsiz olarak salonlarının kapılarını açtı. Engellilerin günlük hayatta yaşadıkları bir çok sorun karşısında kendilerini yaşamın her alanında ifade edebilecek yeteneğe sahip olduklarına inanan spor eğitmeni genç çift, engellileri sportif etkinliklerle terapi etmeye çalışıyor.

Ayvalık ilçesinde Ayvalık Meslek Yüksek Okulu’ndan kiraladıkları ‘Aymeyo’ isimli halı saha ve spor komplekslerini işleten spor hocası çift, işletmelerinin kapılarını engellilere ücretsiz olarak açtı.

Beden Eğitimi Yüksek Okulu mezunu Serkan Kınık ile eşi Bingöl Kınık’ın engellilerin, engel gurupları ve hareket kabiliyetlerine göre hazırladıkları kültür-fizik hareketleri programları ile spor salonunda bulunan alet ve makineleri de engellilerin kullanımına sunarak engellilerin bedenlerinde ki fazlalık enerjiyi sporla boşaltarak, böylelikle onları bir anlamda sporla terapi etmeye çalışıyorlar.

Ayvalık ve civarıyla, yurt genelinde birçok şubeleri bulunan Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Genel Merkezi yöneticileri ile dernek bünyesindeki Görme Engelliler Komisyon Başkanlığının ortak girişim ve talebine olumlu yanıt veren genç çiftin denetiminde çalışmalarını yapan engelliler ise sporla terapiden son derece mutlu görünüyorlar.

Aymeyo Spor Salonunda büyük bir istekle Serkan ve Birgül hocalarının direktiflerini yerine getirmeye çalışan Ortopedik, Zihinsel, İşitme ve Görme engelliler, kısa sürede kaynaştıkları spor öğretmenlerine minnet dolu olduklarını belirtiyorlar.

“ENGELLLERİN HAYATLARINDA SPORUN ÖNEMİ TARTIŞILMAZ”

Engellilerin spor salonunda ilk çalışmasını izleyen Birlik Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Muharrem Parmaksız, “Engelli vatandaşların hayatlarında sporun önemi tartışılmaz. Bu konuda derneğimizin Görme Engelliler Komisyon Başkanı Namık Tuncel’in zihinsel ve bedensel engelli kardeşlerime ne yapabilirim? Düşüncesinin sonucunda yapmış olduğu araştırmalarla yapmış olduğu ön görüşme ve çalışmaların sonucunda engellilerin sporla terapi edilmesi projesini hayata geçirildi. Bizde dernek genel merkezi olarak destek olduk. Aymeyo Spor Salonunun değerli spor öğretmenleri Serkan ve Birgül Kınık arkadaşlarımız fikrimizi söylediğimiz anda hemen büyük bir duyarlılık örneği sergileyerek projenin hayata geçirilmesini sağlamış oldular. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır” diye konuştu.

Projenin mimarı olan görme engelli Namık Tuncel’de, “Eşimle birlikte biz sık sık bu tip sportif faaliyetlere katılıyoruz. Ama gittiğimiz her yerde engelliler nedense spor salonlarında yoklar. Oysa yurt dışındaki herhangi bir spora salonunda çalışma yapanların nereden bakarsanız bakın en azından yüzde 15’i engellidir. Oysa Türkiye’de spor salonlarına giden ya da gidebilen engelli hiç yoktu. Özellikle Ege Bölgesinde bu tip bir çalışma olmayışı dikkatimizi çekti. Neden engelliler hem spor yapıp, hem de dolayısıyla terapi görebilirlerdi. Bir spor salonu sahibi olan arkadaşım Ali Çamlıbel’e kafamdaki projeyi anlattım. Onun salonu engelliler için müsait değildi. Sonra Serkan Kınık arkadaşımıza danıştık. Oda sağ olsun hemen kendi işyeri olan bu spor salonunu biz engellilerin kullanımına tahsis etti. Şu an salonda çalışan arkadaşlarımın yüz ifadelerini göremiyorum ama çok mutlu olduklarını hissediyorum. Bunun dışında yüzme ve yelken sporu gibi çeşitli çalışmalarımız daha olacak” diye konuştu.

YAPTIKLARIYLA ÖRNEK OLMAK İSTİYORLAR

Beden eğitimi yüksek okulu mezunu olduğunu belirten Serkan Kınık, “Eşimle birlikte işletmeciliğini üstlendiğimiz salonumuzda Spor ve Fitness üzerine görev yapıyoruz. Engellilere yönelik böylesi bir faaliyette olmaktan son derece mutluyuz. İnşallah, ilçemizde ve ülke genelinde ki faaliyet gösteren özel spor salonlarının işletmecilerine örnek oluruz. Onlarda engelliler için bizim yaptığımızı ve amaçladığımızı hayata geçirerek engelli bireylerimize karınca kararınca yardımcı olmayı başarabilirler. En azından Edremit Körfezi bölgesinde bu tip çalışmalar artar. Namık beyin talebi bizim için inanılmaz güzel bir teklifti. Hiç düşünmeden hemen kabul ettik. Bizde ülke genelindeki engellilere katkı sağlamak istiyorduk. Tamamen canı gönülden yaptığımız engellileri sportif etkinliklerle terapi etme çalışmamızı sürdürebildiğimiz kadar sürdürmek istiyoruz. Amacımız engellilerin engelli kol, bacak gibi uzuvlarını harekete geçirerek, onları spora alıştırmak, engelli uzuvlarına fizyoterapi yapmak ve engellinin içindeki fazlalık enerjiyi boşaltmalarına sporla katkı sağlayarak onları böylelikle psikolojik olarak da terapi edebilmektir” diye konuştu.

Engellilere spor yaptırmakla ilgili eğitimi okuduğu spor akademisinde 1998- 2000 yılları arasında aldığını ve deneyimi olduğunu belirten Serkan Kınık, ” Engellilerin çalışmalarını bir program ve çizelge tutanaklarıyla takip edeceğiz. Bu tutanakların bir örneği dernekte ki yetkililerde olacak. Engellilerin sağlık durumlarına ve durumlarına göre çalışmalarımızı yapacak ve ücretsiz sportif terapilerimize katılacak olan engellilerimizde ki gelişmeleri ailelerine de ayrıca rapor edeceğiz” diye konuştu.

ENGELLİLERİN DENEME YETENEKLERİ İNANILMAZ

Eşinin engellileri çalıştırma fikrini kendisine anlattığında inanılmaz heyecanlandığını belirten Fitness Öğreticisi Birgül Kınık, “İlk çekindim. Engelli bireylerle çalışırken herhangi bir sorun yaşanır mı diye? Bugün ilk çalışmayı yaptık. Onların spor yaparken ki heyecanı ve mutluluğunu görmeliydiniz. İnanın bunları görmek beni daha da çok heyecanlandırdı. Aletli sporlarda söylediklerimi başardıkları anda inanılmaz mutlu oluyorlar. Engelli öğrencilerimin söylediğimi yapamadıkları zamanlarda, en azından yaptırmak istediğimi denemeleri bile çok güzel. Deneme yetenekleri var. İstiyorlar bunu. Ben böylesi bir ortamda olmaktan çok mutluyum. İlçemizde yaşayan spor yapmak isteyen tüm engellilere kapımız sonuna kadar açık” diye konuştu.

Haber Fx

Bir cevap yazın