Azim, Avrupa ikinciliği getirdi!

Adana’da düzenlenen Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası’nda grubunu dördüncü bitirerek çeyrek finale çıkan Türkiye, grup maçlarını namağlup bitiren İsrail’i yenerek yarı finale, güçlü rakibi İngiltere’yi de mağlup ederek finale yükseldi.

Finalde iyi mücadele etmesine karşın İtalya’ya 64-52 mağlup olan Türkiye, şampiyonada ikinci oldu.

Şampiyonayı değerlendiren Milli Takım Teknik Direktörü Sedat İncesu, Türkiye’nin tekerlekli sandalye basketbolunda sadece 10-15 yıllık geçmişi olduğunu belirterek, turnuvada mücadele eden diğer takımların 1950’li yıllardan beri bu spora yatırım yaptığını söyledi.

Aradaki farka rağmen Türk sporcuların azim ve kararlılıklarıyla başarıyı yakaladıklarını ifade eden İncesu, şöyle devam etti:

”Türkiye’de engelli sporları yapan herkes, tüm dünyaya örnek teşkil eder. Çünkü, zor şartlarda başarılı oluyorlar. Engelli sporcular, normal insanlara engelli olmanın ne olduğunu öğretiyor. Bu bir tokattır. Çünkü Türkiye’nin tarihindeki önemli başarıları engelli takımları getiriyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, Avrupa’daki engellilerin imkanlarının futbol ve basketbol takımlarından aşağı kalır yanı yok. İmkanları aynı. Bu büyük bir başarı hikayesidir. Aradaki onca yıllık tekerlekli sandalye basketbolu kültürü farkına rağmen biz başarılı olduk. Takım olarak her galibiyette, bizi görmezden gelenlere tokat atıyoruz. ‘Tokat’ çok sert bir ifade olacak ama biz anlatsak da insanlar bizi anlamıyorlar.”

Türkiye’de çok sayıda engelli sporcu olduğunu ifade eden İncesu, ”Bu sporcuların her birinin ayrı bir başarı hikayesi var. Ama onlar özel ilgi istemiyor, sadece şartları eşit olsun yeter” dedi.

-”ENGELLİLER EVDE OTURMASIN”-

Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’nın sayı kralı milli basketbolcu Özgür Gürbulak ise yaklaşık 50 yıl geriden takip ettikleri bir spor dalında ”inanarak” başarılı olduklarını belirterek, bu başarının anlatılamayacak bir duygu olduğunu söyledi.

Kendisinin 9 yıl önce tekerlekli sandalye basketboluna başladığını anlatan Gürbulak, ”Arkadaş tavsiyesi ile başladığım sporda bugün önemli bir yerdeyim. Engelliler asla evde oturmasın, aktif olsun. Çabalarının karşılığını muhakkak alırlar” diye konuştu.

-”TÜRKİYE’NİN SESİNİ DÜNYA DAHA ÇOK DUYACAK”

Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Mustafa Veysel Gülpınar da ”bedensel engelli sporcuların Türkiye’nin en azimli ve en cesur sporcuları olduğunu belirterek, başarıların devamının geleceğini belirtti.

”Türkiye’nin sesini dünya daha çok duyacak” diyen Gürpınar, şampiyonadaki başarının bir başlangıç olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın