Dünya Türkiye’yi duyacak

21. İşitme Engelliler Yaz Oyunları pazar günü açılış töreniyle başlayacak. Türkiye oyunlarda; basketbol, voleybol, hentbol, güreş, tekvando, judo, atletizm, yüzme, masa tenisi, plaj voleybolu, tenis ve bovlingte mücadele verecek.

İşitme engellilerin olimpiyatı pazar günü Tayvan’da başlıyor. Taipe’deki organizasyonda 87 ülke mücadele edecek. Oyunlara 135 kişilik kafile ile katılan Türkiye ise basketbol, voleybol, hentbol, güreş, tekvando, judo, atletizm, yüzme, masa tenisi, plaj voleybolu, tenis ve bovling dallarında madalya arayacak.

İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Oktay Aktaş, “Dört yıl önceki oyunlarda 2 altın, 4 gümüş, 4 bronz olmak üzere 10 madalya kazanmıştık. Bu defa Tayvan’da hedefimiz en az 4’ü altın olmak üzere toplam madalya sayısını 15’e ve daha yukarılara çıkarmak” diye konuştu.

Türkiye’nin oyunlarda güreş, taekwondo, atletizm ve judoda favori olduğunu ayrıca hentbol ve basketbol gibi takım oyunlarında da bu defa madalyayı hedeflediklerini belirten Oktay Aktaş; bu şampiyonaya 9 aydır sıkı bir şekilde hazırlandıklarını belirterek, “Tayvan’daki şampiyonada sesimizi tüm dünyaya duyuracağız” dedi.

Avrupa Gençler Şampiyonu olan basketbol takımı ile Tayvan’daki oyunlarda mücadele edeceklerini ifade eden Oktay Aktaş, “Basketbol milli takımı, Avrupa Şampiyonası’nda çok zorlu rakipleri devirerek altın madalya kazandı. Biz bu gençlerimizi Tayvan’a getirerek burada da madalyayı hedefledik. Basketbol takımımızın genç olmasına rağmen Tayvan’da büyükler kategorisinde de başarılı bir sınav vereceğine inanıyorum” şeklinde açıklama yaptı.

Başkan Aktaş, “Milli takımlarımız bu oyunlarda Türk Milletini en iyi şekilde temsil edecektir. Yöneticilerimiz, antrenörlerimiz ve sporcularımızla hep birlikte canla başla çalışıyoruz. Ayyıldızlı bayrağımızı defalarca zirvede dalgalandırmak için terimizin son damlasına kadar mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

TAİPEİ’DEN NOTLAR

* Türk kafilesine Taipei’de muhteşem bir karşılama yapıldı. Ellerinde Türk bayrakları sallayan ve Türkçe bilen görevliler kafilemize coşkulu bir karşılama töreni düzenleyerek, sevgi gösterilerinde bulundu.

* Türkiye’nin Tayvan Temsilcisi Muzaffer Eröktem, kafilemizle çok yakından ilgileniyor. İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Oktay Aktaş ve diğer görevlilerle sürekli temas halinde olan Büyükelçi Eröktem, kafilemizi adeta kuş sütüyle besliyor.

* Sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar bütün ayrıntılarla ilgilenen ve mönüleri bizzat kendisi belirleyen Muzaffer Eröktem, Türk kafilesinin memnuniyeti için ekibiyle birlikte sistemli bir çalışma içinde bulunuyor.

* Taipei’deki Türk Ticaret Ofisi’nden Fatih Uçar, bütün mesaisini Türk kafilesinin kaldığı Cesar Park Hotel’de geçirerek yöneticilerimizin bir dediğini iki etmiyor.

* Kafilemiz için Cesar Park Hotel’de günde üç öğün özel yemek çıkıyor. Yemekleri Bolu Mengen’den aşçı İbrahim Parlak hazırlıyor.

* Federasyon Başkanı Oktay Aktaş, ekibiyle birlikte oluşturduğu yönetim merkezinde, branşlara göre takımlarımızın teknik toplantıları ve antrenman programlarının aksamadan düzenli bir şekilde işlemesi için yoğun bir çaba sarfediyor.

Basketbolda ilk hedef gruptan çıkmak
Basketbol Milli Takım Teknik Direktörü Süha Demircan, Avrupa şampiyonasından birincilikle dönen Milli Takım’ın Taipei’de de Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ederek başarılı olacağına inandığını söyledi. Çok genç bir takım olduklarını kaydeden Demircan, “Grubumuzda Amerika, İsrail ve Çin bulunuyor. İlk ikiye giren takımlar gruptan çıkacak. Biz bu turu aşarak yolumuza devam edeceğimize inanıyoruz. İyi bir hazırlık dönemi geçirerek buraya geldik. Buradan hem iyi bir derece hem de genç oyuncularımız için çok iyi bir tecrübe alarak döneceğimize inanıyorum” dedi. Milli Takım’ın ilk karşılaşması 7 Eylül Pazartesi günü İsrail ile yapacak.

Fanatik E-Kolay

Bir cevap yazın