Görme Engellilerin Futbol Keyfi

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonun, düzenlediği B1 ( hiç görmeyenler) Türkiye Futsal Şampiyonası 23 – 29 Temmuz 2009 tarihlerinde; Dünyagöz sponsorluğunda, Tokat- Erbağ’da gerçekleşiyor.
Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır, Ankara, İstanbul ve Bursa gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden 19 takımın katıldığı turnuva sonrasında Türkiye’de ilk defa görme engelliler için ligleri oluşturulacak. Kurulan 1. , 2. ve de 3. Lig takımları önümüzdeki yıl International Blind Soccer Association ‘ın (Dünya Görme Engelliler Futbol Takım Birliği) düzenleyeceği turnuvaya katılacak.
B1 Türkiye Futsal Şampiyonası 1. ligin şampiyonu Mayıs 2010’dan sonra Uluslararası çapta turnuvalara katılacak. Turnuvada ayrıca milli takım için de seçmeler yapılıyor.
Turnuvaya katılanlar arasında yer alan GÖZDER Derneği Başkanı Bülent Kelleci; kendi derneklerinin takımı olan İGE’nin (İstanbul Görme Engelliler) önümüzdeki sene büyük başarılara imza atacağını belirtti.
1970 yılından bu yana çeşitli etkinliklerle görme engellilerin sosyal ve kültürel aktivitelerini pekiştirmeyi amaçlayan GÖZDER; ulaşabildiği engelli vatandaşların hayat standartlarını iyileştirmeyi, düzenledikleri seminerle de gelecek nesiller için bilinçli toplum oluşturmayı hedefliyor.

B1 FUTSAL NASIL OYNANIYOR?
Takımlar gören bir kaleci, 4 as oyuncu ve de 2 yedek oyuncudan oluşuyor. Maçlar sırasında kullanılan top çok özel, Çıngıraklı Top olarak da bilinen bu top ve de hocalarının yardımı ile görme engelliler, gören sporcuları aratmayacak derecede önemli gollere imza atıyorlar.
Maç 20’şer dakikadan 2 devrede gerçekleşiyor. Takımların sınırsız mola ve oyuncu değişikliği hakkı bulunuyor. Hakemin onayı ile saha dışından gören bir kişi oyuncuları yönlendirebiliyor.

Gaziantep Haberler

Bir cevap yazın