İşte Türkiye’de sporcuya verilen değer!

İşte Türkiye'de sporcuya verilen değer!

İşte Türkiye’de sporcuya verilen değer!

Türkiye’nin engelliler olimpiyatında altın madalya kazanan ilk bayan sporcusu Gizem Girişmen, 20 aydır Devlet Sporculuğu bekliyor.

Milli okçu alamadığı ödülleri için de dava açacak!

2008 Pekin Engelliler Olimpiyatı Paralimpik’te kazandığı altın madalyayla Türkiye’nin gururu olan Gizem Girişmen, Dünya Şampiyonası’ndaki başarılarıyla hak kazandığı ancak bir türlü tahsil edemediği para ödülleri için mahkemenin kapısını çalma kararı aldı. 2 yıl önce Pekin’de paralimpik şampiyonu olan ilk Türk bayan unvanına eriştikten sonra, güleç yüzü ve sporcu kişiliğiyle tümTürkiye’nin sempatisini kazanan Girişmen, bu başarısı nedeniyle ‘Devlet Sporcusu’ ilan edilip ‘Sporcu Şeref Aylığı’ bağlanması için tam 20 aydır bekliyor.

1300 ALTIN ALACAKLI
Olimpiyat sonrası 2009 Bedensel Engelliler Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda bireyselde altın, takımda ise 3. olarak bronz madalya alan milli okçuya, GSGM ödül yönetmeliği gereği ödenmesi gereken toplam 1300 cumhuriyet altını da bir yıldır verilmedi. Bu süreçte çalmadık kapı bırakmayan Girişmen’e spor teşkilatındakimevzuat nedeniyle sürekli eklemesi söylendi, “Sana borçlu olan devlet olsun, kimsenin devlette parası kalmaz” denildi. Ancak engelli bir sporcu olarak ‘öncelik’ tanınması gerekirken, ödüllerin sürekli gecikmesi, Girişmen’in de moralini vemotivasyonunu olumsuz etkiledi. “Ben sporu para için yapmıyorum. Fakat bizimbüyük bir özveriyle yaptığımız çalışmaya saygı gösterilmesini istiyorum. Aynı özveriyi yetkililer de göstermeli” diyen Girişmen’in artık sabrı taşmış… Hakkını dava açarak arama kararı alan şampiyon okçu, “Benimdurumumdaki sporculara örnek olması için bu davayı açacağım” diye konuştu.

HaberTürk

Bir cevap yazın