Kavaf’tan şampiyonlara kutlama

Kavaf'tan şampiyonlara kutlama

Kavaf’tan şampiyonlara kutlama

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Polonya’da düzenlenen Özel Olimpiyatlar Avrupa Yaz Oyunları’nda büyük başarı gösteren…

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Polonya’da düzenlenen Özel Olimpiyatlar Avrupa Yaz Oyunları’nda büyük başarı gösteren zihinsel engelli sporcular için özel tebrik mesajı yolladı.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, Polonya’da düzenlenen “Özel Olimpiyatlar Avrupa Yaz Oyunları”nda büyük bir başarı kazanan özel milli sporcuları yürekten kutladığını bildirdi. Devlet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Kavaf, Türkiye’ye 7 altın, 6 gümüş, 7 bronz madalya kazandıran milli sporculara tebrik mesajı gönderdi.

Mesajında, sporcuların aldığı sonuçların olağanüstü çabanın ve örnek dayanışmanın gücünü gözler önüne sermesi açısından hayranlık verici olduğunu belirten Kavaf, “Özel milli sporcularımızı yürekten kutluyorum” ifadesini kullandı. “Belki de madalyalardan daha da değerli olan, özel sporcularımızın gözlerindeki parıltıdır” diyen Kavaf, zihinsel engellilerin topluma kazandırılmasında en önemli araçlardan birinin spor olduğunu vurguladı.

1963 yılından bu yana 8 yaş üzeri zihinsel engellilere, çeşitli olimpiyat sporlarında düzenli eğitim ve yarışma olanağı tanıyan Özel Olimpiyatların, zihinsel engellilere özgüven aşıladığını, onları hayata bağladığını ve saygın birey olarak toplumda kabul görmelerine yardımcı olduğunu ifade eden Kavaf, zihinsel engellilere fizik kondisyonunu geliştirme, sağlıklı ve mutlu olma, cesaret, disiplin ve özgüven kazanma, arkadaş edinme ve başarılarıyla alkışlanma olanağı sağlayan Özel Olimpiyatların, aynı zamanda toplumun da onları tanıyabilmeleri açısından eşsiz bir fırsat olduğunu kaydetti.

Türkiye’de spor yoluyla zihinsel engellilerin topluma kazandırılması için çalışmalar yapan Türkiye Özel Sporcular  Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği’nin (TÖSSED) bu anlamda büyük bir toplumsal sorumluluk örneği gösterdiğini belirten Kavaf, zihinsel engelliler için elini taşın altına koyan ve Özel Olimpiyatların meşalesini Türkiye’de taşıyan TÖSSED ve Onursal Başkanı Dilek Sabancı’ya şükranlarını sunduğunu bildirdi.

Özel Olimpiyatlar organizasyonuna 2004 yılından bu yana “Destek verelim, engel tanımayanları olimpiyatlara gönderelim” kampanyasıyla destek veren sponsorlara da teşekkür eden Kavaf, olimpiyatların toplumun tüm kesimlerinde zihinsel engellilere yönelik farkındalık ve duyarlılığı artırması dileğinde bulundu.

Bir cevap yazın