Son Yazılar

Hasta Yatağı İncelemesi: Sağlık ve Konforun Mükemmel Bir Birleşimi Profesyonel Seviyede Teknik Otomotiv Hizmetleri Türkiye’nin En İyi Tıbbi Cihaz Aksesuar Yedek Parça Firması – Hasmed Medikal En Kolay Araç Nasıl Kiralanır? Müzikle Hayatı Dolu Dolu Yaşayın Dünya’nın en hafif akülü tekerlekli sandalyesi: Wollex W807 Engelli bir insanın ne tür sorunları olabilir? Duygusal yaklaşımları nedir? Tekerlekli sandalye kullanırken dikkat edilmesi gerekenler Akülü Tekerlekli Sandalyelerde Kalite Ve Konfor Önemlidir! Dil ve Konuşma Terapisi Nasıl Yapılır?

Sivaslı görme engelli sporcuların başarısı

Sivaslı görme engelli sporcuların başarısı

Kahramanmaraş’ta Uluslararası Görme Engelliler Federasyonu (IBSA) tarafından düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda…

Kahramanmaraş’ta Uluslararası Görme Engelliler Federasyonu (IBSA) tarafından düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda dereceye giren görme engelli Sivaslı iki sporcu, imkansızlıklar içerisinde hazırlandıkları şampiyonada kazandıkları başarının sevincini yaşıyor.

Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nilüfer Avcı, düzenlediği basın toplantısında, 18-20 Ekim’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda powerlifting branşında sporcularından Dursun Hayran’ın 110 kiloda dünya üçüncüsü, Murat Yıldırım’ın ise 60 kiloda dünya beşincisi olduğunu kaydetti.

Sporcularını 14 ülkeden 80 sporcunun katılımıyla gerçekleşen şampiyonada gösterdikleri başarıdan dolayı kutlayan Avcı, sporcularının imkansızlıklar içerisinde katıldığı şampiyonada aldıkları başarıdan çok mutlu olduklarını belirtti.

Avcı, sporcuların iki aylık bir kampla bu şampiyonaya hazırlandıklarını, yaptıkları derecelerle hem ülkeyi, hem Sivas’ı en iyi şekilde temsil ettiklerini söyledi.

Halter sporunun ağırlık sporu olduğunu, sporcuların beslenmesinin de çok önemli olduğunu anlatan Avcı, sporcularının bu konuda zorluklar yaşadığını ifade ederek, “Çok zor şartlarda arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını temin ediyoruz. Valimizden, belediye başkanımızdan, kurumlarımızdan esnaflarımızdan bize destek olmalarını bekliyoruz. Biz kendi çapımızda bu şampiyonaya hazırlanmaya çalıştık. Bu bizim için çok büyük bir başarı” dedi.

Ailelerin görme engelli çocuklarını evlere kapatmamalarını, sporla tanıştırmalarını da isteyen Avcı, imkan verilince görme engellilerin neler yapabildiğinin görüldüğünü söyledi.

SPOR YAPARAK HAYATI DEĞİŞTİ

Şampiyonada derece yapan Dursun Hayran ise Sivas’ta 3 yıl öncesine kadar evde oturan bir görme engelli olduğunu belirtti. Sivas Görme Engelliler Spor Kulübünde sporla tanıştıktan sonra hayatının değiştiğini ifade eden Hayran, spora başlamadan önce köyünde dünyadan habersiz bir şekilde yaşadığını kaydetti.

Spor yapmaya başladıktan sonra kendisine olan güveninin arttığını söyleyen Hayran, 3 yıl önceki hayatı ile şimdiki hayatı arasında büyük farklar olduğunu ifade etti.

Bugüne kadar çok sayıda Türkiye şampiyonlukları olduğunu, ilk uluslararası derecesini de Kahramanmaraş’ta aldığını ifade eden Hayran, hedefinin 2011’de Antalya’da yapılacak dünya oyunlarında rekor kırmak olduğunu kaydetti.

Spor yöneticiliği bölümünü okumayı hedeflediğini anlatan Hayran, görme engellileri evlerinden çıkarak spor yapmaya davet ederek, “Engelliler evden çıksın, görme engellileri tanıyıp bu atmosferi yaşasınlar. Engel hiçbir zaman engel olmasın kendilerine” diye konuştu.

Murat Yıldırım ise hedefinin bundan sonraki şampiyonalarda daha iyi dereceler almak olduğunu söyledi.

Hürriyet

Bir cevap yazın