Görme Engelliler Dilleriyle Görecek

Görme Engelliler Dilleriyle GörecekAraştırmacılar, gözleri görmeyen insanları sevindirecek bir buluşa imza attı. Geliştirilen gözlükle körler, dillerini kullanarak görebiliyor. Bu cihaz sayesinde video kamera, bilgisayar ve benzeri aletlerden, beyne doğrudan görüntü göndermek mümkün olacak. ‘Brainport Vision Device’ adı verilen gözlük, küçük bir kamera yardımıyla görüntülerin fotoğrafını çekiyor. Cihaz, çektiği görüntüleri ‘elektronik kodlar’ sayesinde dile ulaştırıyor. Daha sonra da yine elektronik kodlarla beyne sinyaller yollanıyor.

DENEYLE DOĞRULANDI

Bilim insanlarının yaptığı deneyler, beyne giden sinyallerin fotoğraf haline dönüştüğünü ortaya koyuyor. Gözlüğe takılı halde bulunan ‘plastik lolipop’u dillerinin üzerine yerleştiren görme engelliler, çevredeki tüm görüntüleri algılayabiliyor. Çalışma kapsamında Brainport Vision Device’ı kullanan denekler 20 saatlik çalışmada görüntüleri net bir şekilde görmeye başladıklarını söyledi.

İNSANLARI ALGILIYORLAR

 Çalışmanın başkanı olan Robert Beckam, bu aletin kör insanların etrafındaki nesneleri algılamalarını sağladığını belirtti. Beckam, kişilerin kitap okuyamayacaklarını fakat trafik levhalarını, kısa yazıları okuyabileceklerini ifade etti. Beckam, “Görme engelli insanlar üzerinde yapılan deneylerde, karşılarındaki insanın varlığını algılayabildiklerini, hatta kendilerine fırlatılan topu tutabildiklerini gördük” dedi.

FİYATI 9 BİN 800 DOLAR

Projeyi geliştiren ekipten Dr. William Seiple da, 4 denekle haftada bir gün çalıştıklarını ve kör kişilerin çok kısa sürede alet sayesinde kapıyı bulmayı, harfleri okumayı öğrendiklerini kaydetti. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden bu ay satışı için onay alınmasının ardından Brainport Vision Device satışa sunulacak. Ürünün 9 bin 800 dolardan piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bugün

Bir cevap yazın