Ayvalık 1500 engelliyi ağırlayacak

Ayvalık 1500 engelliyi ağırlayacak

Ayvalık 1500 engelliyi ağırlayacak

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde her yıl düzenlenen geleneksel Engelliler Şenliği bu yıl uluslar arası katılımla gerçekleşecek.

Her yıl Türkiye’nin dört bir yanından Balıkesir’in Ayvalık ilçesine gelen yaklaşık 1500 engelliyi ağırlayıp, onlara bir haftalık ta olsa tatil yapabilme olanağını sağlayan şenlikler, aynı zamanda engelliler arasındaki kaynaşma beraberinde getiriyor.

Bu yıl 18.’si gerçekleşen olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu öncülüğünde, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu’nun koordine ettiği şenliklere, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, Küçükköy, Altınova, Burhaniye ve Bergama Belediyeleri de destek veriyor.

Turizmde ülkemizin yüz aklarından olan ilçesi Ayvalık’ta bugün başlayan, 18. Uluslar arası Ayvalık Özürlüler Kültür ve Sanat Etkinlikleri’ne Türkiye Görme Engelliler Federasyonu’na bağlı 150, Türkiye İşitme Engelli Federasyonu’na bağlı 125, Türkiye Ortopedik Özürlüler Federasyonuna bağlı 400, Spastik Çocuklar ve Erişkinler (Cerebral Palsy) Federasyonuna bağlı 125 ve Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu’na bağlı 450 olmak üzere ülke genelinden toplam 1100 engelli katılacak.

Bu yıl ilk kez uluslar arası konuma getirilen Ayvalık’ta ki etkinliklere yabancı ülkelerden Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Polonya, İsveç, Kırgızistan, Azerbaycan ve Filistin’den toplam 100 engellinin katılacağı belirtiliyor. Yabancı ülkelerden gelen engellilerin yanında Polonya’dan bir bakanın katıldığı kaydedildi.

Şenlik organizasyonunu önemli bir yükünü üstlenen Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu Genel Başkanı Hamdi Atay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “14-19 Eylül tarihleri arasından bu yıl Ayvalık’ta 185. si düzenlenen ve uluslar arası niteliğe yükselen şenliklere ülke genelinden 1100, yabancı 8 ülkeden de toplam 100 engellinin ilçeye geldi. Pazar gününe kadar sürecek olan şenliklerimiz dâhilinde engellilerin yemek, içme ve konaklamaları, Küçükköy beldesi sınırları içinde bulunan Sarımsaklı’da bulunan Polis Kampı, İdareciler Kampı’nın yanı sıra otellerde ağırlanacaklardır” dedi.

Ayvalık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıldönümü etkinliklerine tüm engelli konukların katılacağını kaydeden Atay, “Etkinlikler kapsamında tüm engelli misafirlerimize ada turları düzenleyecek, hazırlayacağımız animasyonlar ve eğlencelerle onları en iyi şekilde ağırlamak için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

ENGELLİLER EĞLENCEYE DOYACAK

18. Uluslar arası Ayvalık Özürlüler Kültür ve Sanat Etkinlikleri adını taşıyan şenliklerde, 16 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda protokol ve konukların temsilcilerinin konuşmalarının ardından gelen tüm konukların katılacağı kortej geçişi yapılacağı öğrenildi.

Aynı gün saat 17.00’da Ayvalık Belediyesine ait İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde ‘Engelsiz Turzim’ paneli düzenlenecek. Saat 20.00’de ise Ege Üniversitesi bünyesinde çalışan gönüllü diş hekimleri tarafından üç gün sürecek olan engellilere yönelik diş taraması yapılacağı belirtildi.

Hazırlanan program kapsamına 17 Eylül Cuma günü ise, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu ve Federasyon Yöneticileri Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant ve Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen’e nezaket ziyaretinde bulunacaklar. Ayvalık’ta ki etkinliklere katılan konuk engelliler daha sonra Burhaniye’ye geçerek, Ören çevre gezisi yapacaklar. Burada akşam yemeğinde de Burhaniye Belediyesinin misafiri olacakları öğrenildi.

18 Eylül Cumartesi Ayvalık Belediyesi’ne ait İsmet İnönü Kültür Merkezinde ‘Sivil Toplum ve Özürlüler’ adında bir panel düzenlenecek. Aynı günün gecesinde Küçükköy Belediyesi’nin düzenlediği eğlenceler ve geleneksel kamp ateşinin yakılmasıyla etkinlerin sona ereceği öğrenildi.

Bir cevap yazın