Bir başkasının gözü olmak

Bir başkasının gözü olmak

Bir başkasının gözü olmak

“Bu kütüphaneyle hayalimizi gerçekleştirdik ama her zaman yeni hayallerimiz var” Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği…

“Bu  kütüphaneyle hayalimizi gerçekleştirdik ama her zaman yeni hayallerimiz var” Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği Başkanı 83 yaşındaki Avukat Gültekin Yazgan’ın sözleri bunlar.

11 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybeden Gültekin Bey, Aydın’da gitmeye başladığı İngilizce kursunun yabancı yetkilileri, kendisine İngiltere’den bir çuval dolusu kabartma harfli kitap getirdiğinde ilk kez aklından, Türkiye’de de görme engelliler için çeşit çeşit kitaplar sağlayan bir kütüphane olması hayalini geçirmiş.

Geçtiğimiz hafta bu hayalin izinde, 2003 yılında İzmir’de kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın yeni hizmet binasının açılışı vardı.

Kitaplık, artık kendi mülkleri olan çok daha büyük, ferah bir mekânda çalışmalarına devam edecek.

Açılış töreninde konuşan derneğin kurucu üyelerinden Prof. Önder Kütahyalı, gözleri görmeyen birinin doğaya, insana dair birçok şeyi, bir kuşun kanat çırpışını örneğin, ancak edebiyatın anlatım gücü sayesinde hissedebildiğinden söz etti.

Onu dinlerken ilk kez gözleri görmeyen biri için romanın, şiirin, edebiyatın ne demek olduğu üzerine düşündüm ben.

Sesli kitaplarla derece yaptı

Sadece edebiyat da değil…

Türgök, Türkiye’de yaşayan bir görme engellinin meslek edinmeye, sosyal yaşama katılmaya çalışırken önüne çıkan türlü zorlukları aşmaları konusunda onlara yardım etmeye çalışıyor.

Bu nedenle kitaplıkta onların keyifle okuyacakları edebiyat kitaplarının yanı sıra, ilköğretimden itibaren eğitimlerinin her aşaması için ders kitapları, kaynak kitaplar, imla kılavuzları, vs de bulunuyor.

Türkiye nüfusunun yüzde 10’unu oluşturduğu sanılan yüz binlerce görme engellinin, SBS, ÖSS, KPSS gibi eğitim sisteminin zorlu barikatlarını aşmalarını sağlayacak çalışma kitapları da en güncel halleriyle hazırlanıyor.

2009 üniversiteye giriş sınavında Türkiye 160.sı Diyarbakır 1.si olan görme özürlü Samet Fidan, sonuçlar açıklandıktan sonra üyesi olduğu Türgök’e bir teşekkür ziyareti yapmıştı.

Onun başarısı, bu kitaplığın insanların hayatlarının değişmesi için ne kadar önemli bir destek sağladığının en somut örneklerinden.

Neler yapılıyor?

Türgök, görme engellilerin gelip kitap okudukları ya da kitap alıp gittikleri bir kütüphane değil.

Çiğdem Uygun’un ifadesiyle, daha çok bir üretim birimi olarak çalışıyor.

Sesli kitaplar, diksiyon eğitimi verilen gönüllüler tarafından profesyonel kayıt stüdyolarında seslendiriliyor.

Braille alfabesi denilen kabartma harflerle kitaplar basılıyor.

Kitaplığın arşivine her ay ortalama 100 yeni kitap ekleniyor.

Klasiklerden, en son çıkan popüler kitaplara kadar pek çok önemli kitabı bulmanız mümkün bu arşivde.

Görme engellilere yönelik hazırlanmış sesli bir bilgisayar programı kullanılarak bilgisayar kursları veriliyor.

İngilizce, matematik, fen kursları düzenleniyor.

Her ay çocuk ve yetişkin görme engelli üyelerine yönelik “Yavru Bal Arısı”, “Bal Arısı” ve “Arkadaş” isimli üç dergi çıkarılıyor.

Ve üretilen tüm bu dergiler, kitaplar Türkiye’nin dört bir yanındaki görme engellilerin adreslerine ücretsiz olarak postayla ulaştırılıyor.

Bu nedenle derneğe yapılan bağışlar ve sponsorluk yardımları çok kıymetli.

İzmir öncülüğünde

Hep, iş, kültür-sanat gibi konularda İstanbul’un merkez olmasından, İzmir’in yeterince atılım yapamamasından yakınırız ya…

Türgök, aynı zamanda bu yargıyı kırmak için örnek bir proje.

Onlar sayesinde, Türkiye’de ilk kez İzmir’de özel olarak görme özürlülere hizmet veren bir kitaplık kuruldu.

Ve şu anda Türkiye’nin hemen hemen her ilinde yaşayan görme özürlü üyelerine hizmet götürüyor.

Hepsinden önemlisi “Yalnız değilsiniz, yanınızdayız, hayal ettiklerinizi başarabilirsiniz” diyor.

Bursa’da 67, Mersin’de 61, Konya’da 114, Diyarbakır’da 51, Gaziantep’te 146 üyeleri var.

Yurtdışında yaşayan görme özürlü Türklere de kendi dillerinde okuma fırsatı sunuyorlar.

Erzurum’un Altınkaya Köyü’nden ilköğretim ikinci sınıf öğrencisi Kalbinur da, Azerbeycan’daki Süleymanov Elman da her ay onların çıkaracakları dergiyi, gönderecekleri kitapları bekliyor.

“Bu  kütüphaneyle hayalimizi gerçekleştirdik ama her zaman yeni hayallerimiz var…”

Gözleri görmeyen 83 yaşında bir ihtiyar delikanlıdan, Gültekin Yazgan’dan bunları duyduğunuzda, kendinizi hayatınızı, hayallerinizi şöyle bir sorgularken buluveriyorsunuz. Hayallerin ve iradenin gücü önünde bir kez daha saygıyla ve umutla eğiliyorsunuz.

Bir cevap yazın