Doktorlar ‘yürüyemez’ dedi, Onlar yürüttü

Doktorlar 'yürüyemez' dedi, Onlar yürüttü

Doktorlar ‘yürüyemez’ dedi, Onlar yürüttü

Otomobilin altında kalarak felç olan ve bir daha yürüyemeyeceği söylenen 17 yaşındaki Sezer Uslucuk, ailesinin gayreti ve kendi azmiyle ayağa kalktı.

ZONGULDAK’ın Gökçebey İlçesi’nde 15 ay önce bacağındaki keneyi çıkarttırmak için bisikletle panik içinde hastaneye giderken otomobilin altında kalarak felç olan ve bir daha yürüyemeyeceği söylenen 17 yaşındaki Sezer Uslucuk, ailesinin gayreti ve kendi azmiyle ayağa kalktı.

Bacaklarına kelepçelenen uzun yürüme cihazıyla yürümeye başlayan Sezer Uslucuk’un tek isteği, cihazsız yürüyüp koşabilmek için hastanede tedavisini sürdürmek.

Peçete fabrikasında işçi olarak çalışan 45 yaşındaki Sezai ile ev kadını 37 yaşındaki Müjgan Uslucuk’un 2 çocuğundan Gökçebey Çok Programlı Lisesi Elektrik Bölümü öğrencisi Sezer Uslucuk, geçen yıl 15 Haziran sabahı banyoya girdiğinde sağ dizindeki keneyi fark etti. Babası işte olduğu için panik içinde bisiklete binen Uslucuk, 5 kilometre uzaklıktaki Gökçebey Devlet Hastanesi’ne doğru yola çıktı. Yol üzerindeki lastikçide bisikletin lastiğine hava bastıran Uslucuk, yeniden yola çıktı. Bu sırada hız sınırı 50 kilometre olan yolda 100 kilometre hızla giden Tahir Arabacı yönetimindeki otomobilin altında kalan Uslucuk, ağır yaralandı.

“BİR DAHA YÜRÜYEMEYECEK” DEDİLER

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Uslucuk’un, omirilik ve bacak sinirlerinde zedelenme, kaburgaları ile iki bacağında kırık tespit edilirken, sol kalça kemiğinin ise parçalandığı belirlendi. Kaza sırasında bacağındaki kenenin kendiliğinden çıktığı tahmin edilen Uslucuk, 3 ameliyat geçirmesine rağmen felç olmaktan kurtarılamadı. Uslucuk, 45 gün süren tedavinin ardından, “Bir daha yürüyemeyecek” denilerek taburcu edildi.

ANNE VE BABA PES ETMEDİ

Asgari ücretle çalışan Sezai Uslucuk, eşi ile birlikte oğlunu ayağa kaldırabilmek için büyük çaba harcadı. Uslucuk çifti, eş, dost ve akrabalarının para yardımlarıyla önce çocuklarını Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne götürdü. Burada 3 hafta gördüğü fizik tedavinin ardından oturabilir duruma gelen Sezer Uslucuk, 1.5 ay da İstanbul Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde tedavi gördü. Ardından Özel 29 Mayıs Hastanesi’nde sol kalçasına protez takılan Uslucuk, daha sonra Hacettepe Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi’ne gitti. Burada 48 gün süren tedavide, bacaklarına kelepçelenen uzun yürüme cihazıyla ayağa kalkan ve yürümeye başlayan Uslucuk, 30 Temmuz’da taburcu oldu.

ESKİSİ GİBİ YÜRÜMEK, KOŞMAK İSTİYORUM

Fizik tedavisi ve egzersizlerini şimdi anne ve babasının yardımıyla evinde yapan Sezer Uslucuk, tekrar yürümenin çok güzel olduğunu söyledi. Uslucuk, “Bu duruma gelebilmek için büyük azim gösterdim. Azimle her şey oluyor hayatta. Tek isteğim eskisi gibi yürüyüp, koşabilmek. Şu an bacağımdaki kaslar eridiği için cihazsız yürüyemiyorum. Kaburgalarım zedelendiği için bacaklarımdaki kasılma da beni çok zorluyor. Hastaneye yatmam gerek. Bunun için de yardıma ihtiyacımız var” dedi.

YARDIMA İHTİYACIMIZ VAR

Doktorların, “Bir daha yürüyemeycek” demesine rağmen umudunu hiç kaybetmediğini söyleyen Müjgan Uslucuk ise, “Biz hiç pes etmedik. Gitmediğimiz hastane kalmadı. Çabalarımızla evladımızı ayağa kaldırdık. Şükürler olsun. Eşim asgari ücretle çalışıyor. Biz bütün bunları eş, dost ve akrabalarımızın yardımıyla yaptık. Şimdiye kadar 60 bin lira civarında para hacadık. Ancak oğlumun eskisi gibi yürüyüp koşabilmesi için yeniden hastaneye gitmesi gerekiyor. Çünkü evde biz tedavisini tam yapamıyoruz. Dolayısıyla tedavisi aksıyor. Bunun için doktorlarımızdan, hayırseverlerden yardım istiyoruz” diye konuştu.

Milliyet

Bir cevap yazın