Down sendromlu Eren okul terasından düştü

Down sendromlu Eren okul terasından düştü

Down sendromlu Eren okul terasından düştü

Demirtepe’de bir özel eğitim okulunda akıl almaz bir kaza yaşandı.

14 yaşındaki down sendromlu Eren Şahin, terastan beton zemine düştü. Okul yönetimi, ihmal iddialarına yanıt vermedi.

BEYAZ Özel Eğitim Okulu’nda eğitim gören down sendromlu 14 yaşındaki Eren Şahin, okulun terasından beton zemine çakıldı. Şahin’in vücudunda çok sayıda kırık oluştu.

İddialara göre Şahin, okulun terasında bulunduğu sırada öğretmenlerinden birinin sert çıkışı üzerine paniğe kapılarak düştü. Yaklaşık 7 metre yükseklikten beton zemine düşen Down Sendromlu Şahin’in 2’nci omuriliğinde zedelenme, leğen kemiği ve sağ ayağında kırık oluştu. 10-16 mayıs Engelliler Haftasının hemen ertesinde gerçekleşen bu olay sonunda Şahin’de yüzde 30 oranında kalıcı yürüme bozukluğu oluştu.

Terasta koruma olmalıydı

Özel eğitim merkezlerinin bakımını üstlendiği çocukların tüm eğitim ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu söyleyen Engelli Aileleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Avukatı Recep Kısacık, ‘bu okullara gönderilen çocukların hepsi özel ve bakıma muhtaç çocuklar o terasın hangi koşulda olursa olsun düşmeyi engelleyecek bir şekilde olması gerekiyordu’ dedi.

Tazminat ve idari dava

Beyaz Eğitim Okulu’nun saatli bomba üzerinde çocuklara eğitim vermeye devam ettiğini öne süren Kısacık, bu eğitim kurumunda aynı tehlikeyle karşı karşıya eğitim almaya devam eden onlarca öğrenci olduğunu sözlerine ekledi. Okula açılan ceza davasının devam ettiğini söyleyen Kısacık, koşullar oluştuğunda dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu yaralanmaya neden oldukları için görevliler ve eğitim merkezi hakkında idari ve tazminat davası da açılacağını söyledi.

Beni kuyunun içine attılar

BEN zaten yıllardır çocuğumun acısını çekiyorum diyen Anne Zeliha Şahin, oğlumu sağlam gönderdim bana ne halde geri verdiler. Beni daha beter bir kuyunun içine attılar. Çocuğumu böyle görünce daha çok psikolojim bozuluyor. Oğlumun zaten bakımı çok zor birde onu yatağa mahkum ettiklerini söyledi.

Sorun: Denetim eksikliği

BİZİM çocuklarımız akademik bir eğitim alıp avukat, doktor, profesör olamayacak, biz çocuklarımızı bu okullara gönderirken hayata ve topluma kazandırmayı amaçlıyoruz diye konuşan Engelli aileleri Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Salih Sezgin ise, ‘buradaki sorun özel eğitim kurumlarındaki denetim eksikliğidir. Burada suçlu aramaktan çok sistemdeki noksanlıkların düzeltilmesini istiyoruz. Tabi bu kurumda maddi ve manevi olarak cezasını çekmelidir’ diye kaydetti. Konuyla ilgili görüşleri sorulan Beyaz Özel Eğitim Kurumları yetkilileri ise telefonlara çıkmadı.

Bir cevap yazın