‘Engelsiz’ sanat

'Engelsiz' sanat

‘Engelsiz’ sanat

Engelli bireylerin ihtiyaçları ve sorunları çeşitli ortamlarda sık sık konu edilmesine rağmen, sanat alanındaki çalışmaları ve başarıları…

Engelli bireylerin ihtiyaçları ve sorunları çeşitli ortamlarda sık sık konu edilmesine rağmen, sanat alanındaki çalışmaları ve başarıları yeteri kadar toplumla paylaşılmadı.

İnsanların ortak dili olan sanat,Yön Sanat Atölyesi tarafından düzenlenen etkinliklerle bu kez engelli bireylerimizin de kendini en rahat ifade ettiği ve başarıya ulaştığı alan oldu.

Engelli bireylerin sanatsal yönlerini ve çalışmalarını gündeme getirmek ve desteklemek amacıyla kurulmuş olan Yön Sanat Atölyesi, “Herkes için sanat” sloganı ile yola çıktı.

Her sanat alanına hitap etmeye çalışan atölye uzman  kadrosuyla sanat portföyünü olabildiğince genişletti.

Atölyede, resim-el sanatları (ahşap boyama,seramik,cam boyama,ebru sanatı,keçe tasarımı,çocukça minyatür,kara kalem kendi mobilyanı kendin yarat,3 boyutlu tasarım,özel gün ve haftalara özel teknikler),müzik,piyano,gitar,flüt,saz,vurmalı,çalgılar,ritimçalışmaları), halk oyunları, (Denizli, zeybek, seğmen, Diyarbakır, Van, Urfa, Karadeniz, Acıpayam), sosyal Latin dansları (salsa, merengue, cha cha, bachata, rumba, swing), drama- tiyatro, yüzme ,buz pateni, bowling eğitimleri veriliyor.

Kurucu Müdürü ve aynı zamanda Uluslararası Engelliler Derneği Genel Sekreteri olan Erdem Öksüz başkanlığındaki atölyenin amacı, tüm sosyal çevreleri aile yada komşudan ibaret olan engellilerin toplum içinde birer sanatçı olarak yer almaları.

Bir cevap yazın